Jazda bez prawa jazdy

Jazda bez prawa jazdy 2019 – jakie są konsekwencje prowadzenia bez uprawnień?

Przepisy dotyczące kierowców w ostatnim czasie przechodzą dynamiczne przemiany. Wciąż słychać o nowelizacjach, które albo już weszły w życie, albo zostaną wprowadzone niebawem. Tak jest też z prawem dotyczącym dokumentów, które prowadzący pojazd powinien mieć przy sobie w czasie jazdy. Dowód osobisty, rejestracyjny, prawo jazdy, polisa OC – które z nich bezwzględnie trzeba nosić w portfelu? Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Jak podchodzą do tego ubezpieczyciele?

Jazda bez prawa jazdy – nowe przepisy. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Trzeba iść z duchem czasu, dlatego w zeszłym roku weszła w życie nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym, która pozwoliła kierowcom na pozostawienie takich dokumentów, jak dowód rejestracyjny pojazdu i polisa OC w domu. Od 1 października 2018 roku prowadzący pojazdy nie muszą mieć ich już przy sobie. Nie oznacza to jednak, że dane zawarte w tych dokumentach zostały utajnione. Informacje o właścicielach, kradzieżach, ubezpieczeniu, rejestracji i zbyciu, a także o uprawnieniach kierowców znajdują się w bazie CEPiK, do której wgląd ma zarówno policja, Straż Miejska, jak i Inspekcja Transportu Drogowego.

Chociaż w planach jest wprowadzenie podobnych uregulowań w odniesieniu do prawa jazdy (być może w przyszłym roku prawo jazdy kierowcy będą wozili w formie elektronicznej – w smartfonach), póki co każda osoba prowadząca pojazd powinna mieć przy sobie zarówno dowód osobisty, jak i prawo jazdy poświadczające uprawnienia. Jazda bez prawa jazdy może narazić kierowcę na zbędne wydatki i nie tylko. Jakie kary są nakładane na prowadzących samochód bez prawa jazdy. W Polsce są one naprawdę poważne.

Jazda bez prawa jazdy 2019 – kary, jakich kierowca może się spodziewać

Jak napisano w artykule: Brak prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień?, rodzaj kary zależy od tego, dlaczego kierujący nie miał przy sobie prawa jazdy. A powody mogą być różne.

Kary za jazde bez prawa jazdyCzy kierujący bez uprawnień otrzyma odszkodowanie po spowodowaniu stłuczki?

Otrzymanie odszkodowania zarówno z OC, jak i z tytułu autocasco nie w każdej sytuacji jest możliwe. O tym, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wsparcia swojemu klientowi regulują zapisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz wyłączenia odpowiedzialności wymienione w OWU każdego TU (dokumenty te można pobrać na mubi.pl). Jednym z wyłączeń odpowiedzialności jest właśnie spowodowanie szkody przez kierującego bez odpowiednich uprawnień.

Ochrona ubezpieczeniowa może nie zadziałać zatem, jeśli wypadek spowodował nieletni, który nie ma umiejętności, jakie nabyłby podczas kursu, taka okoliczność jest związana z jazdą bez prawa jazdy. Art.43 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jasno o tym mówi.

W praktyce wygląda to tak.

Jeśli osoba bez prawa jazdy spowodowała wypadek, poszkodowany otrzyma rekompensatę z OC sprawcy. Nie oznacza to jednak, że winowajca pozostanie bezkarny. Ubezpieczyciel ma prawo zastosować wobec niego tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy.

Jeśli właściciel samochodu chce uzyskać odszkodowanie na naprawę własnego pojazdu, a do szkody doprowadził kierujący, który nie posiadał prawa jazdy, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Chyba że brak uprawnień nie miał wpływu na spowodowanie wypadku, bo tak też może się zdarzyć.

Leave A Comment