Geografia podróże

Geografia – czy to tylko podróże?

Wielu jest pasjonatów geografii, którym nieprędko jest do dalekich podróży, a jednak nie rezygnują i dalej rozwijają się w tym kierunku. Aby być wielkim miłośnikiem naszej planety i znać wszystkie jej aspekty, nie trzeba wyjeżdżać ze swojego rodzinnego miasta, a nawet wychodzić z domu! Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz urzeczywistnić swoją pasję?

Co robić po studiach geograficznych?

Doświadczanie i obserwowanie zjawisk jest niezwykle ważne, jednak nie każdy może sobie pozwolić na podróżowanie oraz regularne wycieczki. Jednak sektor naukowy również potrzebuje stałego dopływu młodych ludzi z dużą ilością energii i chęci do odkrywania nowych zjawisk. Jeśli masz już za sobą studia swojego ukochanego przedmiotu – czas pomyśleć o tym, co robić dalej, a opcji jest wiele! Jednymi z najbardziej przyszłościowych zawodów są:

  • Na przykład geoinformatyka, która już nie jest taką nowinką, a bardzo przydatną nauką. Jest to dziedzina, która zajmuje się przetwarzaniem różnego rodzaju danych geograficznych. Używają systemu informacji geograficznej GIS.

  • Do innych ciekawych zawodów należy na przykład przewodnik turystyczny. Dzięki temu stale będziesz mógł oprowadzać gości i opowiadać im o dobytku społecznym, ekonomicznym danego regionu.

  • Obsługa ruchu turystycznego w liniach lotniczych i firmach przewozowych jest niezwykłą okazją do rozwijania swoich zainteresowań oraz obserwowania pięknych krajobrazów. Świetnie przydaje się znajomość położenia miast i panujących w nich warunków.

Nauczyciel geografii – z pasji do przedmiotu

Wiele osób, które darzą zamiłowaniem pewną dziedzinę nauki, wiążą z nią swoją przyszłość, aby wykonywać przez lata zawód, który będzie związany z pasją i zainteresowaniami. Mówi się, że jeśli zajmujesz się czymś, co kochasz, to nigdy nie jesteś w pracy. Jednym z kierunków, jaki możesz obrać, jest zostanie nauczycielem lub nauczycielką geografii. Nie ma nic lepszego dla przyszłych pokoleń jak osoba z zamiłowaniem wykładająca dany przedmiot. Dzieciom łatwiej będzie przychodzić nauka, ale również możesz zarazić kilkoro swoim zapałem.

Możesz wówczas uczyć w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Decydując się na uczenie w szkole podstawowej, będziesz mieć od jednej do nawet dwóch godzin tygodniowo z jedną klasą uczniów. Wynika to z nowej reformy i rozległości materiału, który staje się coraz większy z czasem. Będziesz mieć wówczas okazję do spędzenia większej ilości czasu z wychowankami, a dodatkowo nie będziesz narzekać na braki w godzinach etatu.

Inną opcją jest także nauczanie przyrody, o której wiele osób zapomina. Jest to zlepek kilku przedmiotów szkolnych, który ma głównie za zadanie zaciekawić dziecko i wprowadzić podstawowe pojęcia na temat otaczającego nas świata. Nie musisz swoich zajęć prowadzić w klasie, ponieważ zalecane są także zajęcia terenowe, które rozwijają odczuwanie i obserwację. – opowiada ekspert z serwisu zadania.pl.

Poszukując swojej ścieżki kariery mamy wiele opcji, które z pewnością będą odpowiadały naszym zainteresowaniom. Musimy je jedynie odnaleźć i spróbować swoich sił – życzymy powodzenia!

Leave A Comment