Wielu z nas w dzieciństwie miało tarczę do rzutek, która na starych amerykańskich filmach była nieodłącznym elementem barów i pubów. Wielu na pewno rywalizowało grając z ojcem, bądź starszym bratem zakładając się, kto częściej trafi w sam środek. Niewielu natomiast prawdopodobnie w Polsce, gdzie dyscyplina ta wciąż nie jest aż tak spopularyzowana wie, jakie są prawdziwe zasady gry w darta i jak należy liczyć punkty. Służymy wobec tego pomocą.
Dart, zwany grą w rzutki
Dart jest profesjonalnym sportem, lecz również tradycyjną w Wielkiej Brytanii i Skandynawii grą. Jego zasady są dość proste. W przypadku profesjonalnych zawodów, gracze rzucają do tarczy umieszczonej na wysokości 1,73 metra z odległości dokładnie 2,37 metra. Każdy z graczy wykonuje po trzy rzuty, a jego celem jest osiągnięcie dokładnie 501 punktów. Z takim wynikiem startujemy, a po każdej kolejnej rundzie odejmujemy liczbę zdobytych przez nas po trzech rzutach punktów. Najbardziej emocjonująca jest końcowa faza rozgrywki, gdy pozostało nam już niewiele punktów. W tym przypadku musimy ustalić dokładną wartość. Jeśli zostało nam ich 17, a my trafimy w pole za 19 punktów, tracimy kolejkę a w przyszłej rundzie wciąż mamy do zbicia 17 oczek.
Tarcze do darta występują w dwóch rodzajach. Na profesjonalnych zawodach, korzysta się z takich wykonanych z włókna sizalowego. Poszczególne pola są zaznaczone metalowym drutem. Przeznaczone do nich lotki są zrobione z metalu i mają ostro zakończone czubki. Drugi wariant tablic, popularniejszy w salonach gier i pubach, zrobiony jest z tworzywa sztucznego. Cała jej powierzchnia pokryta jest małymi dziurkami, a lotki, którymi się w nią rzuca mają miękkie groty. Oprócz innych dopuszczalnych wag rzutek o miękkich grotach, zasady gry nimi są takie same jak lotkami tradycyjnymi.
Profesjonalne lotki do darta składają się z siedmiu części, w skład których wchodzą: grot, beczka, O-ring, shaft, nasadka, piórko i protektor. Co istotne, muszą one mieć ściśle określoną wagę. Lotki o miękkich grotach ważą w przedziale 8-20 gram, podczas gdy te z metalowymi między 18, a 50 gram.
Mistrzostwa Świata dwóch federacji
Dawniej Mistrzostwa Świata w darcie organizowane były przez jedną federację, jednak w wyniku konfliktu, powstały dwie, które były przez zawodowców traktowane na równi jeśli chodzi o prestiż – PDC World Darts Championship i British Darts Organization. Druga z organizacji zbankrutowała w 2020 roku, a jej miejsce zajęła World Darts Federation.
Organizowane przez PDC World Darts Championship zawody tradycyjnie zaczynają się pod koniec grudnia, zaś kończą się na początku stycznia. Naturalnie ich przebieg można obstawiać u niemal wszystkich polskich legalnych bukmacherów, jednak jedną z najbogatszych ofert w tej materii posiada Fortuna. Jeśli nie macie jeszcze konta u tego bukmachera, zakładając je wykorzystajcie nasz kod promocyjny Fortuna 2022. Zapewni wam on dostęp do wielu bonusów. Nie jest to jedyny bukmacher, który może pochwalić się atrakcyjnym bonusem, kod promocyjny go bet również jest wart uwagi.
Trudniejsze zasady dla profesjonalistów
W trakcie Mistrzostw Świata federacji PDC World Darts, zawodnicy grają systemem double in. Gracze muszą wyrzucić podwójne pole, aby móc wejść do gry. Nieistotna jest wartość pola, ważne, by lotka trafiła w pole punktowane podwójnie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku końcówki rozgrywki. Nie dość, że muszą oni trafić idealnie liczbę brakujących punktów, to jeszcze jedynie w pola z mnożnikiem. Przykładowo, gdy danemu zawodnikowi brakuje 16 punktów, to musi on trafić podwójną ósemkę.
Gry zawodowców odbywają się w systemie tenisowym. Rozgrywka podzielona jest na trzy sety, a sety podzielone są na trzy legi. Jeśli jeden zawodnik wygra pierwszy leg, prowadzi w małych punktach 1:0. Po wygraniu wszystkich trzech legów prowadzi w setach 1:0, a po wygraniu kolejnego lega, prowadzi 1:0 w setach i 1:0 w drugim legu. Gdy zła passa odwróci się od drugiego zawodnika i wygra piąty leg, nadal przegrywa w setach, ale doprowadza do remisu 1:1 w legach w drugim secie. Ilość setów i legów uzależniona jest od regulaminu lokalnej ligi darta lub organizatora zawodów.