Co ciekawego można zobaczyć w Danii?

Dania to jeden z najciekawszych krajów nordyckich. Nie jest w nim może tak upalnie, jak w innych państwach Europy, ale na miejscu można liczyć na wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne. Dania to idealne miejsce dla miłośników sztuki, malarstwa, literatury, architektury, kulinariów oraz filozofii. Co warto tam zobaczyć? Oto kilka podpowiedzi.

Kopenhaga

Jednym z najbardziej wartościowych miejsc na mapie Danii jest oczywiście Kopenhaga, a więc stolica tego wyjątkowego państwa skandynawskiego. Wspomniane wyżej miasto jest nie tylko malownicze i urokliwe, ale też bogate w wiele atrakcji, takich jak:

 • Ogrody Tivoli,
 • Pałac Christiansborg,
 • Pałac Amalienborg,
 • Zamek Rosenborg,
 • Okrągła Wieża,
 • Duńskie Centrum Architektury,
 • Duńskie Muzeum Narodowe.

W Kopenhadze swoje mecze rozgrywają również wielkie kluby piłkarskie: Brondby IF oraz FC Kobenhavn. Powyższe atrakcje w Kopenhadze zainteresują zarówno przedstawicieli młodszego, jak i dużo starszego pokolenia.

Odense

Drugim istotnym (z punktu widzenia turystów) miastem na terenie Danii jest Odense, które często jest nazywane Miastem Duńskich Baśni, a to ze względu na mieszczące się w nim Muzeum Hansa Christiana Andersena. Odense łączy w sobie niespotykane zabytki, jak i nietuzinkowe krajobrazy. To doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin, par, ale też typowych samotników. Na szczególne uznanie w Odense zasługują m.in.: ZOO, Duńskie Muzeum Kolejnictwa, Ratusz oraz Katedra św. Knuda (Kanuta).

Bornholm

Bardzo ważnym punktem każdej wycieczki po Danii powinna być wyspa Bornholm, która jest nazywana przez turystów Majorką Północy. To wyspa zaskakująca swoim morskim i delikatnym klimatem. Znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, a najchętniej wybieranym sposobem na dotarcie na wyspę jest podróż promem. Jeśli ktoś nigdy wcześniej tego nie doświadczył, powinien to jak najszybciej zmienić. Wyspa wyróżnia się niezwykle rozwiniętą roślinnością, wśród której nie brakuje m.in. palm, figowców i bambusów. Do najciekawszych atrakcji zaliczają się z kolei:

 • ruiny zamku Hammershus,
 • miasteczko Svaneke z kolorowymi domkami i portem,
 • granitowe formacje skalne zwane Świętymi Skałami,
 • Muzeum Bornholmu.

Każdy turysta samodzielnie podejmuje decyzję co do tego, w jaki sposób będzie spędzał wolny czas na wyspie Bornholm. Jak widać nikomu nie powinno zabraknąć pomysłów.

Helsingor

Helsingor to jedno z najbardziej popularnych miast portowych w całej Skandynawii. Można się w nim poczuć jak w bajce, ponieważ jest nie tylko piękne, ale też bardzo klimatyczne. Idealne na spędzenie wyjątkowego weekendu na północy Europy. W Helsingorze można zwiedzić m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Zamek Kronborg, Katedrę św. Olafa, Duńskie Muzeum Techniki czy też Helsingor City Museum. Oczywiście dużo będzie zależało od tego, na jak długo turyści udadzą się do tego wspaniałego miasteczka. Nie warto go jednak omijać szerokim łukiem, ponieważ każdy bez trudu odnajdzie w nim coś dla siebie (zarówno osoby lubiące zwiedzać, jak i wypoczywać na plaży).

Leave A Comment