Narty w Alpach, czyli słów kilka o ubezpieczeniu turystycznym

Już za chwilę miłośnicy sportów zimowych zaczną szykować się do wyjazdów w góry. Część z nich wybierze zagraniczne trasy w Alpach. Na taki wypad warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest ono polecane aktywnym turystom? Co oferuje ubezpieczenie sprzętu sportowego? I dlaczego EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego?

Przed wyjazdem za granicę na narty czy snowboard warto pomyśleć nie tylko o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu, ale także o polisie turystycznej. Podczas wycieczek górskich oraz uprawiania sportów zimowych może dojść do nieszczęśliwego wypadku lub innego zdarzenia, które może narazić turystę na niepotrzebne koszty. Każdy z nas chce ich uniknąć, ale zazwyczaj nie mamy wpływu na losowe zdarzenia. Możemy za to przygotować się na ich konsekwencje. Na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/ znajdziesz informacja, w jakich sytuacjach szczególnie polecane jest ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wypad

Polisę turystyczną można wykupić w wersji podstawowej oraz rozszerzonej. W tej pierwszej ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów leczenia w razie kontuzji lub urazu. Co jest bardzo ważne, otrzyma on także zwrot kosztów ewentualnej akcji ratowniczej – w górach łatwo o uraz, który uniemożliwia samodzielny bezpieczny powrót.

Podstawowa wersja polisy turystycznej zapewnia także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance podróżne. Warto jednak zdecydować się na rozszerzoną polisę, która oferuje także ochronę podczas uprawiania sportów, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie turystyczne polecane jest osobom aktywnym fizycznie i sportowcom. Intensywny wysiłek, nawet ten amatorski, może przyczynić się do powstania urazu lub kontuzji. Zawsze być lepiej na to przygotowanym!

Również osoby przewlekle chore powinny zaopatrzyć się w polisę turystyczną. Dzięki niej w razie nawrotu choroby lub zaostrzenia objawów otrzymają zwrot kosztów leczenia i hospitalizacji za granicą.

Oczywiście rodzice z dziećmi także powinni pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. W razie problemów ze zdrowiem opiekunów ubezpieczyciel zapewni opiekę lub powrót do domu podopiecznym. Oczywiście polisa turystyczna chronić będzie także dzieci.

Narty, deska, kask, czyli ubezpieczenie sprzętu sportowego

Ubezpieczenie sprzętu sportowego może zawierać się w ubezpieczeniu turystycznym. Jego zadaniem jest ochrona finansowa wymienionego w umowie ubezpieczeniowej sprzętu. Zazwyczaj jest on objęty ochroną na wypadek zniszczenia, utraty lub uszkodzenia. Czy dowolny sprzęt sportowy podlega ochronie?

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ubezpieczyciel określa jaki sprzęt podlega ubezpieczeniu. Zazwyczaj jest on powiązany z konkretną dyscypliną, do uprawia której jest on potrzebny. I tak w przypadku sportów zimowych będą to narty, deska snowboardowa, ochronne nakrycie głowy, specjalna odzież i obuwie narciarskie – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor z Mubi.

Przed wyborem ubezpieczenia sprzętu sportowego musimy zwrócić uwagę na kilka elementów, które opisane są w OWU. Duże znaczenie ma zakres ochrony ubezpieczeniowej, który określa w jakich sytuacjach i za co, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Istotna z oczywistych powodów jest także suma ubezpieczenia. Ubezpieczyciele oferują różne jej wartości. Powinno nas przede wszystkim zainteresować, czy będzie ona redukcyjna. Co to oznacza? Jeśli suma jest redukcyjna, to każde odszkodowanie pomniejsza jej wartość, aż dojdzie ona do zera.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na zapisy, które mówią o zasadach zgłaszania szkody. Ubezpieczyciele wskazują konkretny czas, w którym powinniśmy to zrobić. Jeśli go przekroczymy, to możemy nie otrzymać odszkodowania lub będzie ono pomniejszone. Dodatkowo z artykułu https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-sprzetu-sportowego/ dowiesz się, na co powinno się zwracać uwagę w razie kradzieży sprzętu sportowego.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego jest darmowa. Zapewnia ona dostęp do publicznej opieki medycznej na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Oznacza to, że jeśli jakaś usługa medyczna jest płatna, turysta z EKUZ również za nią będzie musiał zapłacić.

Natomiast ubezpieczenie turystyczne oferuje dużo większy zakres ochrony. Wprawdzie nie jest ono darmowe, ale dzięki niemu można korzystać zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych. Co jeszcze zapewnia polisa turystyczna:

  • odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • transport medyczny,
  • zwrot kosztów za akcję ratowniczą w górach,
  • dodatkową ochronę bliskich oraz sprzętu.

W przypadku wyjazdu turystycznego w celu uprawiania sportu zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, by chronić nie tylko siebie, ale także bliskich oraz swój sprzęt. A jak wiadomo, dobrej jakości narty, deska i ubranie zimowe są drogie.

Leave A Comment