cypr

Odwiedzamy Cypr – co zobaczyć na wyspie Afrodyty?

Trzecia największa wyspa na Morzu Śródziemnym kusi wspaniałą, słoneczną pogodą, pięknem krajobrazu i doskonałą kuchnią. Cypr mimo trudnej historii obfituje też w wiele oszałamiających zabytków. Co warto zobaczyć na tej gorącej wyspie?

Jak najprościej dotrzeć na Cypr?

Wyprawa na Cypr nie musi być dotkliwa dla kieszeni. Od pewnego czasu Warszawa, Katowice i Kraków mają stałe, bezpośrednie połączenie lotnicze z Cyprem. Na lotnisko w Larnace zabiorą nas „tanie linie”. Możemy również dostać się na wyspę lecąc przez jedno z greckich lotnisk, a wcześniej zwiedzić Helladę. Jeśli jednak chcemy uniknąć stresu, które wywołują opóźnienia lotów, lepiej wybrać lot bezpośredni. Jego koszt waha się w przedziale kilkuset złotych za osobę i zależy oczywiście od czasu podjęcia decyzji o zakupie – im wcześniej, tym taniej. Jeżeli nasz lot się opóźni, warto skontaktować się z AirHelp, która odzyska dla nas odszkodowanie za nadszarpnięte nerwy.

Drogo czy tanio?

Ze względu na podział wyspy na części turecką i grecką, wybieramy tą, która znajduje się w UE. Na południu wyspy obowiązującą walutą jest euro. Według obiegowej opinii wakacje na Cyprze nie należą do tanich. To mit niezgodny z prawdą! Jeżeli podejmiemy decyzję o wakacjach na Cyprze odpowiednio wcześnie, jesteśmy w stanie znaleźć stosunkowo tanie noclegi. W greckiej części wyspy, która kusi większą liczbą atrakcji i bogatszą ofertą turystyczną, bez trudu znajdziemy kwatery, apartamenty lub hotele na każdą kieszeń. Dla tych, którzy chcą się wyciszyć polecamy półwysep Akamas, a miłośnikom nocnych uciech polecamy kurort Ayia Napa na przeciwległym krańcu Cypru. Ceny w restauracjach są zwykle nieco wyższe niż w Polsce, ale wciąż do przyjęcia.

Skała Afrodyty

Cypr to znakomite miejsce na romantyczny wypad dla par. Według greckiej mitologii to właśnie tam wyłoniła się z piany morskiej Afrodyta, bogini miłości. Piękna, słoneczna pogoda na Cyprze z pewnością dobrze wpłynie na każdą relację, ale Skałę Afrodyty warto zobaczyć niezależnie od aktualnego stanu spraw sercowych. To wyjątkowe miejsce położone jest na południowym wybrzeżu między miastami Pafos i Limassol. Legenda głosi, że po opłynięciu skały nago o północy w trakcie pełni Księżyca uzyskamy nieśmiertelność i wieczną młodość. Mitowi sprzyja piękna plaża, która zachęca do kąpieli.

Zabytki sprzed tysięcy lat

Wyspa kusi także licznymi obiektami z bardzo odległych czasów. Wśród obowiązkowych przystanków znajduje się doskonale zachowana osada neolityczna w Chirokitia. Obejrzymy tam domki i pochodzimy po kamieniach mających osiem tysięcy lat! Z kolei Pafos oferuje wspaniały zestaw pozostałości starożytnego miasta, w tym Dom Dionizosa, Dom Orfeusza, Willa Tezeusza, Teatr i Agora. W lepszym stanie znajdziecie malowniczą latarnię morską, która położona jest na uboczu i zachwyci tych, którzy szukają wyciszenia od turystycznych bulwarów. W porcie Pafos znajdziecie także średniowieczną warownię. W Larnace koniecznie należy wybrać się do średniowiecznego kościoła św. Łazarza.

Leniuchowanie na plaży

Zwiedzanie oczywiście urozmaici nasz pobyt, ale głównym celem wypraw na Cypr jest relaks – gdyż to najlepsze miejsce w całej Grecji by oddać się leniuchowaniu. Liczne, piękne plaże i potężna dawka słońca gwarantują znakomity wypoczynek na brzegach Morza Śródziemnego. Gdy już zmęczymy się wylegiwaniem i kąpielami, warto udać się do jednej z tysięcy knajpek. Kuchnia cypryjska przypomina grecką, ale ze względu na położenie więcej w niej wpływów arabskich i tureckich. Najpopularniejsze cypryjskie danie to kleftiko – pieczona jagnięcina z warzywami. Smacznego!

Leave A Comment