Wydawać by się mogło, że wybór namiotu jest prosty – ot kilka rurek, na to zakładamy tropik i problem z głowy. Oczywiście można tak do tego podejść, ale niestety nikt nie zagwarantuje nam wtedy, że długo wyczekiwane wakacje będą przyjemnym przeżyciem. Jest na pewno co najmniej kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem naszego przyszłego, podróżnego ,,domu”.
Co warto przemyśleć przed zakupem namiotu?
Jaki wybrać stelaż?
Wiele zależy od warunków, w jakich planujemy przebywać. Jeśli wiemy, że czeka nas wietrzna i bardziej intensywna pogoda, warto postawić na mocniejsze stelaże. Najczęściej wykonywane są one z włókna szklanego lub różnego rodzaju aluminium – to właśnie ta druga opcja gwarantuje większą odporność.
Możemy wybrać także pomiędzy stelażem zewnętrznym i wewnętrznym. Stelaż wewnętrzny powoduje, że namiot jest nieco bardziej odporny na mocny wiatr (jego kształt jest bardziej opływowy). Może też lepiej sprawdzić się w ciepłych temperaturach, ponieważ nie trzeba od razu montować części zewnętrznej namiotu.
Jaką wielkość namiotu wybrać?
Pamiętajmy, że liczy się nie tylko ilość osób, które będą w danym namiocie spać, lecz także sposób podróży – czy przemieszczamy się rowerem, mając namiot ciągle przy sobie, czy może w komfortowy sposób transportujemy go samochodem.
Dodatkowo, warto pamiętać nie tylko o tym, że w namiocie spędzamy noc, lecz także musimy przeważnie zmieścić w nim swój bagaż. Dlatego też w sytuacji, kiedy mamy ze sobą sporo sprzętu, wybierając namiot dwuosobowy, warto zastanowić się nad zakupem modelu wyposażonego w dodatkowy przedsionek czy wręcz będącego konstrukcją tunelową.
Z jakiego materiału powinien być wykonany namiot?
Materiały wykorzystywane do produkcji namiotów muszą być wytrzymałe, ale też lekkie. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na wewnętrzną część namiotu, która stanowi także moskitierę. W czasie gorących i suchych nocy może zaś sama stanowić naszą sypialnię. Nie ma wtedy konieczności zakładania zewnętrznej części. Jeśli zaś chodzi o nią, niewątpliwie musi być nieprzemakalna. Tropik daje nam ochronę nie tylko przed deszczem, lecz także przed wilgocią. Musi to być też tkanina szybkoschnąca i odporna na promieniowanie UV. Co ważne, aby zachować w namiocie odpowiednią cyrkulację powietrza, konieczne są w tropiku otwory wentylacyjne.
A co z tkaniną stanowiącą podłogę? Poziom jej nieprzemakalności musi być znacznie wyższy niż chociażby tropiku. Takim materiałem jest np. HYDROFILM POLYESTER 150D (nieprzemakalność: 10 000 mm słupa wody).
W jaki sposób namiot ma być rozstawiany?
Systemów, które związane są z rozstawianiem namiotów, jest kilka. Jeden z nich to ,,pop up” – namiot samorozkładający się. W tego typu modelach szkielet wszyty jest w materiał i sprężystym ruchem rozstawia się w ekspresowym tempie.
Warto też sprawdzić, jakie dany model namiotu oferuje nam śledzie i szpilki. Należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego są wykonane. Znacznie sztywniejsza jest stal, ale aluminium o wiele mniej waży. Dla komfortu ich wyciągania można zaopatrzyć się także w specjalny przyrząd – znasz zapewne sytuacje, gdy śledź jest tak mocno wbity (i bardzo dobrze, bo lepiej trzyma), że później zupełnie nie masz go jak wyjąć?
Należy w tym kontekście wspomnieć także o odciągach, które powinny być elastyczne i zrobione z odblaskowych materiałów. Elastyczność odciągów pomaga utrzymać się konstrukcji namiotu w trudnych warunkach, odblaski to zaś ochrona przed nocnym zaplątaniem się linki.To tylko kilka prostych elementów, a jak bardzo potrafią zmienić całe twoje wakacje!
Jeśli szukasz namiotu na małe i duże podróże, wejdź na stronę e-Horyzont – znajdziesz tam sprawdzony sprzęt!