Mapa Trynidadu i Tobago – położenie na mapie Ameryki Południowej
Trynidad i Tobago to kraj wyspiarski położony w południowej części Ameryki Południowej. Zajmuje powierzchnię 5128 kilometrów kwadratowych i składa się z dwóch głównych wysp: Trynidadu i Tobago oraz z licznych mniejszych wysepek, m.in.: Chacachacare, Monos, Huevos, Gaspar Grande, Little Tobago czy wyspa Saint Giles. Trynidad oddzielony jest od Tobago o 30 km. Wyspa Trynidad zajmuje obszar 4768 km2, co stanowi 93 % ogólnej powierzchni kraju. Z kolei mniejsza z wysp Tobago, ma powierzchnię około 300 km2, co daje5,8% zajmowanej powierzchni kraju.
Stolica Trynidadu i Tobago oraz najważniejsze miasta na mapie Trynidadu i Tobago
Większość ludności kraju mieszka na wyspie Trynidad, dlatego jest to miejsce, gdzie znajduje się większość dużych miast. W Trynidadzie głównymi miastami są: Port of Spain, San Fernando i Chaguanas. Port of Spain to stolica i trzecie co do wielkości miasto w kraju. Jego populację szacuje się na 50 464. Znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad. Miasto służy jako centrum handlowo – administracyjne oraz ważne centrum usług finansowych na Karaibach.
Największym miastem Trynidadu i Tobago jest natomiast Chaguanas. To najszybciej rozwijające się miasto położone w centralnej części Trynidadu. Zamieszkuje je 83 516 osób. San Fernando z populacją 50208, jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Trynidad. Inne ważne miasta na wyspie Trynidad to: Arima, Marabella, Point Fortin czy Tunapuna. Jeżeli chodzi o wyspę Tobago, to głównym miastem jest tu Scarborough. Jego populacja wynosi około 17.000, co stanowi prawie jedną trzecią ludności wyspy.
Podział administracyjny Trynidadu i Tobago
Trynidad jest podzielony na 14 korporacji, składających się z 9 regionów (Couva-Tabaquite-Talparo, Diego Martin, Penal-debe, Princes Town, Rio Claro-Mayaro, San Juan-Laventille, Sangre Grande, Siparia, Tunapuna-Piarco), 3 gmin (Chaguanas, Arima, Point Fortín) i 2 miast (Port of Spain, San Fernando). Największym regionem jest Sangre Grande, zajmujący około 18% całkowitej powierzchni i 10% ogółu ludności kraju. Wyspa Tobago z kolei posiada swój własny podział administracyjny.
Topografia terenu Trynidadu i Tobago
Powierzchnia Trynidadu i Tobago to mieszanka gór i równin. Przez Trynidad ciągną się trzy różne pasma górskie: Góry Północne, Góry Środkowe i Góry Południowe. Najwyższy punkt w kraju to El Cerro del Aripo, znajdujący się w Górach Północnych, będących najwyższymi górami Trynidadu i Tobago. Szczyt ten osiąga wysokość 940 metrów. Na 936 metrów wznosi się także El Tucuche. Na wyspie Trynidad istnieje wiele rzek i strumieni, a najważniejszą z nich jest Ortoire o długości 50 km. Wyspa Tobago jest górzysta i zdominowana przez wzgórza i pagórki. Najwyższy punkt wyspy to Pigeon Peak, wznoszący się na wysokość 576 m n.p.m. Tobago jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, jednak nie ma tu aktywnych wulkanów. Zalesianie obejmuje 43% wyspy.