Wyznaczanie trasy

Dodaj miejsca pośrednie

Trasa Warszawa – Zakopane. Odległość, najlepsza droga, ile km, dobre połączenia

Trasa Warszawa – Zakopane samochodem

Trasa samochodowa Warszawa-Zakopane to odcinek drogi pokonywany każdego dnia przez bardzo dużą grupę kierowców. W związku z tym warto wiedzieć, że ma się do wyboru wiele wariantów przejazdowych, z których można wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Jeśli chodzi najbardziej popularną wersję, a więc przejazd samochodem, proponujemy dwa, naszym zdaniem najbardziej wygodne rozwiązania.

1 opcja

Droga E77 to bardzo komfortowa i jedna z najkrótszych tras dojazdowych, bowiem przez większość czasu należy trzymać się głównej drogi, której długość wynosi wtedy mniej więcej 400 kilometrów. Największe miasta mijane przez kierowców w trakcie tej trasy to: Radom, Kielce, Kraków, Myślenice oraz Nowy Targ. Wybierając tę opcję drogi warto wiedzieć, iż jej końcowy odcinek najlepiej będzie pokonać za pomocą „Zakopianki” – najbardziej popularnej trasy.

2 opcja

Alternatywnym pomysłem na pokonanie trasy między Warszawą, a Zakopanem jest połączenie pierwszej propozycji, czyli drogi E77 z E67. W takiej sytuacji warto zacząć od drogi E67 kierując się na Tomaszów Mazowiecki, a następnie Piotrków Trybunalski. Następnie należy zjechać na E77 i poruszać się tym odcinkiem trasy aż do Dąbrowy Górniczej, gdzie konieczne będzie zjechanie na E40. Tam kierując się przez Chrzanów dojedziemy do Myślenic, skąd Zakopianką dotrzemy do celu. To wariant dość spokojny, ale dłuższy od poprzedniego – najlepsza opcja dla osób ceniących sobie komfort jazdy kosztem czasu.

Autobus z Warszawy do Zakopanego

Z racji tego, że trasa Warszawa-Zakopane jest bardzo często wybierana, nie brakuje rozwiązań w odniesieniu do transportu zorganizowanego. Szeroki wybór przewoźników pozwala na dogodne dobranie takiego rozwiązania pod względem trasy i ceny. Jedną z nierzadko wybieranych opcji jest podróż PKS-em, przebiegająca m.in. przez Radom, Kielce czy Poronin i trwająca około 8 godzin. Prywatni przewoźnicy proponują wiele innych wariantów – to na przykład codzienne wyjazdy i podróż trwająca około 7 godzin bez przesiadek, a więc zmierzające bezpośrednio do celu.

Ceny przejazdu zależne są od wybranego przewoźnika, terminu przejazdu, uprawnień do zniżek oraz tego, czy bilet został kupiony na miejscu, bezpośrednio przed wyjazdem czy internetowo, w przedsprzedaży bądź dzięki promocji. Przykładowa, standardowa opłata przejazdowa to kwota 50 zł.

Pociąg z Warszawy do Zakopanego

Wielu podróżujących stawia na wygodną opcję pokonywania trasy za pomocą transportu kolejowego. Choć pozory wskazują na to, iż relacja Warszawa-Zakopane to mało optymistyczne rozwiązania – zarówno pod względem ceny, jak i czasu trwania podróży, na szczęście rzeczywistość wskazuje inaczej. Obecnie istnieje wiele połączeń tej relacji, które pozwalają na stosunkowo szybki i wygodny dojazd do celu. Podróżni mogą wybrać połączenia spośród opcji z przesiadkami (zazwyczaj część drogi pokonywana jest pociągiem pospiesznym, a druga część osobowym – przesiadka na przykład w Katowicach) bądź zdecydować się też na podróż częściowo pokonywaną pociągiem, częściowo autobusem bądź prywatnym przewoźnikiem.

Na ostateczną cenę biletu składa się wiele czynników. Przykładowa cena standardowego biletu to nawet około 90 zł (bez ulg), za trasę obejmującą przejazd trzema różnymi pociągami. Przy takiej opcji podróż rozpoczyna się w Warszawie Zachodniej pociągiem IC (Inter City – cena standardowego biletu już od 66 złotych). W Krakowie Głównym należy przesiąść się do pociągu Kolei Małopolskich kierując się na Kraków Płaszów (za jedynie 3 zł). Ostatni etap to przejazd z Płaszowa do Zakopanego Przewozami Regionalnymi w cenie 14 złotych.

Loty z Warszawy do Zakopanego – podróż samolotem

Lot samolotem wydaje się być najbardziej przystępnym rozwiązaniem – połączenie z Warszawy do Krakowa, a później kierowanie się z Krakowa na przykład busem bądź PKS-em w kierunku celu, to naprawdę atrakcyjny wariant. Podróż samolotem trwa niecałą godzinę kosztuje jednak około 350 zł. Do tego konieczne jest również doliczenie dojazdu z samego Krakowa. Ta opcja pokonania trasy wydaje się najwygodniejsza i najszybsza, niemniej jednak – najdroższa.

Popularne trasy - Wyznacz inną trasę