System AIS – czym jest i kto powinien go posiadać?

Chcesz czuć w czasie rejsu jeszcze większe bezpieczeństwo? O ile wykorzystujesz już radar, możesz wziąć pod uwagę również system AIS. To nic innego jak narzędzie pokazujące aktualne położenie jednostek wyposażonych w takie same systemy. Szybkie aktualizacje i faktyczne położenie łodzi, statków czy jachtów przydaje się zwłaszcza na niespokojnych i zatłoczonych wodach. Piszemy, czym jest AIS, jakie są jego funkcje oraz kto powinien rozważyć. Przeczytaj poniżej!

Czym jest system AIS i jak działa?

Automatic Identification System, czyli właśnie AIS, to technologia stosowana w żegludze morskiej do wymiany informacji między jednostkami. Służy zwłaszcza do przekazywania pozycji statków, jachtów czy mniejszych łódek oraz komunikację ze stacjami brzegowymi. AIS w odróżnieniu od radaru działa na zasadzie połączenia satelitarnego GPS, internetu oraz VHF, by na bieżąco wysyłać i odbierać dane. Mowa m.in. o:

  • pozycji;
  • kursie;
  • prędkości;
  • szczegółach jednostki.

W zależności od typu systemu AIS można uzyskać jeszcze więcej przydatnych informacji, które są cenne zwłaszcza dla kapitanów statków. Oprócz wszystkich udogodnień oferowanych przez AIS, dane mogą być wykorzystywane przez aplikacje mobilne, co czyni system jeszcze bardziej dostępny dla mniejszych jednostek (takich jak jachty czy łodzie).

Jakie są korzyści z wykorzystywania systemu AIS?

Dostęp do danych o pływających lub zakotwiczonych jednostkach morskich wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Statki, jachty i łodzie mogą dzięki aktualnemu położeniu i kursie unikać nieprzewidzianych sytuacji, w tym oczywiście kolizji. System AIS jest też bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych. Dzięki precyzyjnemu określaniu położenia przydaje się służbom ratunkowym i portowym, które w ten sposób mogą zarządzać ruchem w swoich strefach operacyjnych.

Dla właścicieli jachtów i łodzi czarterowych, AIS oferuje dodatkowy poziom bezpieczeństwa – szczególnie ważny podczas rejsów w nieznanych wodach lub w trudnych warunkach pogodowych.

Kto powinien wziąć na pokład urządzenie AIS?

Zaznaczmy na początku, że AIS nie jest obowiązkowy dla małych jednostek czy jachtów. Tylko handlowe i rejsowe statki muszą według międzynarodowych ustaleń prawnych mieć na pokładzie zaawansowane systemy AIS. Brak obowiązku nie musi oznaczać, że od razu odrzucisz pomysł wyposażenia się w AIS. Właściciele jachtów, łodzi rybackich oraz innych małych jednostek pływających powinni rozważyć instalację AIS, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz być lepiej widocznym na wodach.

To również dobra propozycja dla załóg czarterujących jachty i łodzie. Dlaczego? Pływanie po nieznanych akwenach może nieść za sobą pewne ryzyko. Poza tym w sezonie letnim, gdy ruch w kurortach nadmorskich jest ogromny, system AIS może okazać się niezbędny do zachowania bezpieczeństwa i uniknięcia uszkodzenia jednostki.

Jak wybrać i zainstalować na pokładzie system AIS?

Do wyboru masz w zasadzie dwie klasy urządzenia – A i B. AIS klasy A to skomplikowane (i droższe) urządzenie, które jest stosowane na statkach handlowych i rejsowych. Jeśli Twoja łódź nie przekracza 15 metrów długości kadłuba, w zasadzie ta opcja nie jest ci do niczego potrzebna, chyba że zależy Ci na maksymalnej ilości informacji. Druga propozycja to klasa B. Jest o wiele prostsza i stosowana na jednostkach czarterowanych i prywatnych, które są zdecydowanie mniejsze. 

A jak przeprowadza się instalację systemu? Przede wszystkim potrzebujesz kilku elementów do prawidłowego działania. Przyda ci się antena VHF, która może być zamontowana na maszcie. Poza tym zadbaj o źródło zasilania. Po włączeniu urządzenia musisz podać dane swojej jednostki pływającej. Po prawidłowej konfiguracji wykonaj połączenie GPS i sprawdź, czy twoje urządzenie jest widoczne dla innych i czy ty widzisz inne jednostki. Bardzo ważne jest sprawdzenie i wykonanie wszystkich ww. działań, zanim wypłyniecie w rejs.

Jeśli instalacja i konfiguracja AIS jest dla ciebie skomplikowana, skorzystaj z podpowiedzi dystrybutora urządzenia. Przeprowadzi cię przez ten proces bezproblemowo i szybko.

Zobacz również:

Leave A Comment