Mapa Surinamu

Stolica Surinamu oraz najważniejsze miasta na mapie Surinamu

Mapa największych miast Surinamu

Mapa największych miast Surinamu

Surinam liczy około 566.000 mieszkańców, z których większość żyje na północnym wybrzeżu kraju. To tu znajduje się stolica i największe miasto Surinamu, Paramaribo, liczące około 250 000 mieszkańców, więcej niż połowa ludności całego kraju. To jedyne miasto, którego populacja przekracza 100 000. Pozostałe miasta są znacznie mniejsze. Jednym z nich jest Lelydorp, będące stolicą dystryktu Wanica. Z liczbą ludności 15576 jest drugim co do wielkości miastem w Surinamie. Nieuw Nickerie to trzecie największe miasto w kraju. Jego populację szacuje się na 14.799. Jest stolicą dystryktu Nickerie. W dziesiątce największych miast Surinamu znajduje się także: Moengo, Nieuw Amsterdam, Mariënburg, Wageningen, Albina, Groningen i Brownsweg.

Podział administracyjny Surinamu

Mapa podziału Surinamu na dystrykty

Mapa podziału Surinamu na dystrykty

Republika Surinam podzielona jest na dziesięć dystryktów: Brokopondo, Commewijne, Coronie, Marowijne, Nickerie, Para, Paramaribo, Saramacca, Sipaliwini i Wanica. Każdy z nich kierowany jest przez komisarza rejonowego powołanego przez prezydenta. Dystrykty z kolei dzielą się na 62 ośrodki.

Mapa fizyczna Surinamu – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Surinamu

Mapa fizyczna Surinamu

Surinam to państwo znajdujące się na północno-wschodnim wybrzeżu atlantyckim w Ameryce Południowej. Graniczy z Gujaną Francuską na wschodzie, z Gujaną na zachodzie, natomiast z Brazylią na południu. Długość granic lądowych wynosi 1703 km, zaś linia brzegowa 386 km. Całkowita powierzchnia Surinamu obejmuje 165.000 km2.  156000 km2 zajmuje obszar lądowy, zaś 7820 km2, stanowi obszar wodny.

Topografia terenu Surinamu

Mapa topograficzna Surinamu

Mapa topograficzna Surinamu

Kraj można podzielić na dwa główne regiony geograficzne: północne nizinne wybrzeże, gdzie mieszka większość ludności kraju oraz południowa część składająca się z tropikalnych lasów deszczowych i słabo zamieszkanych sawann wzdłuż granicy z Brazylią, obejmujące około 80% powierzchni Surinamu. Dwoma głównymi pasmami górskimi są: góry Bakhuys i Van Asch Van Wijck. Julianatop jest najwyższym szczytem w kraju osiągającym wysokość 1286 metrów nad poziomem morza. Inne wyższe góry to Tafelberg (1026 m), Kasikasima (718 m), Goliathberg (358 m) i Voltzberg (240 m).

Interaktywna Mapa Surinamu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę