Samochodem za granicę – najważniejsze informacje

Wielu Polaków nie lubi rozstawać się ze swoim samochodem i przez to do dziś jednym z najpopularniejszych środków transportu jest właśnie auto osobowe. Bardzo często z jego pomocą jeździ się w różne zakątki Europy, czy to by udać się na wakacyjny wypoczynek, czy też chcąc odwiedzić swoją rodzinę lub poszukać pracy w innym kraju. Jakie są najważniejsze informacje dotyczące wyjazdy samochodem za granicę?

Przepisy drogowe za granicą

Przed każdym wyjazdem zagranicznym bardzo ważne jest poznanie przepisów ruchu drogowego, które obowiązują w kraju będącym celem naszej podróży. Taka znajomość może pozwolić nam na uniknięcie wielu mandatów, które mogłyby skutecznie ograniczyć wakacyjny budżet i spowodować niepotrzebny stres, którego przecież mogliśmy uniknąć. Z tego powodu przed każdym wyjazdem zagranicznym z pomocą samochodu warto wejść na stronę autostrady.com.pl/autostrady/europa/ i sprawdzić przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

Wbrew pozorom szczególnie warto zainteresować się tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym kraju. Pomimo tego, że Polska należy do sygnatariuszy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, przez co w każdym aucie zarejestrowanym w Polsce wymagany jest jedynie trójkąt i gaśnica, o ile znajdujemy się w państwach, które ratyfikowały tę konwencję, tak wytłumaczenie tego zagranicznym stróżom prawa nie jest proste, szczególnie gdy występuje między nami bariera językowa.

W sprawie przepisów warto też zainteresować się tym, jak wygląda kwestia prowadzenia auta, którego nie jesteśmy właścicielem, czy też ile wzrostu muszą mieć dzieci, by jeździć bez fotelika, a także na przednim siedzeniu. W większości państw wymagane jest co najmniej 150 centymetrów wzrostu. Niektóre posiadają nawet przepisy mówiące o tym, że dzieci poniżej 135 cm muszą znaleźć się na tylnym siedzeniu.

Jak przygotować auto do wyjazdu zagranicznego?

Nie można oczywiście zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu naszego samochodu osobowego. Nie dotyczy to jedynie tego, że auto musi być wyposażone w obowiązkowe elementy takie jak w przypadku Polski gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Konieczne jest także sprawdzenie jego stanu technicznego.

Odpowiedni stan techniczny jest bardzo ważny z dwóch powodów. Przede wszystkim pozwala uniknąć mandatu między innymi w Niemczech, gdzie policja potrafi karać kierowców pojazdów w kiepskim stanie, a nawet obciążać ich kosztami sprzątania płynów eksploatacyjnych w razie ich wycieku. Ponadto sprawne auto to po prostu mniejszy stres, a nawet koszty podróży. Samochód z dobrze działającą jednostką napędową spali znacznie mniej paliwa, przez co nasz zagraniczny wyjazd będzie znacznie tańszy.

Gdzie szukać najważniejszych informacji i jak je zebrać?

Przed wyjazdem warto sprawdź najistotniejsze informacje w sieci. Z pomocą portalu Autostrady – najnowsze informacje, mapy i wiele innych przydatnych rzeczy znajdziemy zebranych w jednym miejscu. Dobrym pomysłem może być nawet zebranie tych informacji w jednym pliku tekstowym lub pdf i następnie wydrukowanie ich. Mowa tu o takich rzeczach jak obowiązkowe wyposażenie w danym państwie, czy też szczególnie ważne przepisy.

Posiadając w swoim samochodzie kartkę z przepisami w danych państwach, takimi jak ograniczenia prędkości, czy też nietypowe, lecz bardzo istotne przepisy będziemy mogli bez strachu jeździć autem i nie martwić się o przypadkowe złamanie przepisów wynikające z ich nieznajomości. Fakt tego, że nie jesteśmy z danego kraju, wcale nam nie pomoże w konfrontacji z policjantami, a wręcz może nam przeszkodzić, więc lepiej jest po prostu starać się jeździć w pełni w zgodzie z przepisami.

Leave A Comment