ranking opon

Ranking opon – jak intepretować i na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon?

Kupno odpowiedniego ogumienia dopasowanego do aktualnej pory roku i warunków drogowych oraz do konkretnego pojazdu odgrywa istotną rolę. To opony stykają się z podłożem zapewniając właściwą przyczepność, stabilność prowadzenia, a także krótką drogę hamowania. W zależności od przeznaczenia, mamy do czynienia z oponami całorocznymi, zimowymi oraz letnimi. Takie produkty posiadają wiele ważnych parametrów i właściwości jezdnych. Obecnie rynek jest mocno nasycony różnymi modelami ogumienia. Pomocne w ich poszukiwaniu mogą być specjalne internetowe rankingi opon. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Rankingi opon i ich interpretowanie

Bardzo przydatnym rozwiązaniem ułatwiającym wybór ogumienia samochodowego jest Internet. W sieci można bowiem znaleźć wiele serwisów ułatwiających zakup odpowiednich opon. Oprócz typowych poradników, bardzo istotną funkcję spełniają rankingi opon. Ich interpretowanie nie jest trudnym zadaniem. Najczęściej są one układane na podstawie ocen użytkowników.

Oznacza to, że na czele rankingu opon znajduje się ogumienie, z którego użytkownicy są najbardziej zadowoleni i charakteryzuje się ono wysoką jakością. Dolne regiony rankingów okupują najczęściej słabszej jakości opony, z których kierowcy nie są za bardzo zadowoleni.

Dzięki korzystaniu z internetowych rankingów opon każdy ma możliwość ustalenia jakie ogumienie jest w stanie spełnić określone wymagania jakościowe. Aktualnie w sieci można znaleźć rankingi ogólne dotyczące większości opon dostępnych na rynku, a także rankingi z podziałem na klasy jakości czy też sezony. Oznacza to, że każdy może łatwo odszukać odpowiedniej jakości opony letnie, zimowe albo całoroczne zaliczane do klasy ekonomicznej, średniej albo premium.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ogumienia?

Kupno ogumienia wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na wiele ważnych kwestii. Oczywiście kierowanie się rankingami i opiniami innych użytkowników jest rozsądne, ale trzeba się upewnić czy dana opona jest dostępna w rozmiarze dopasowanym do felg zamontowanych w danym aucie. Opony powinno się też sprawdzać pod względem ich przeznaczenia na konkretne pory roku. Bardzo ważny jest też indeks nośności, który nie może być niższy niż zalecany przez producenta auta, a także indeks prędkości, który powinien być odpowiednio wysoki i dopasowany do prędkości generowanych przez dany pojazd i preferowanych przez jego kierowcę.

Kupując opony dobrze jest zwrócić uwagę na ich markę, klasę jakości i cenę. Ważne jest sprawdzenie z jakiej mieszanki są wytworzone dane produkty. Od materiału zależy ich trwałość, odporność na zużycie, a także jego równomierność. Dodatkowo nowoczesne mieszanki posiadają składniki dopasowujące parametry opony do zmieniających się temperatur i warunków drogowych.

Istotne jest też sięganie po opony o optymalnym kształcie bieżnika, który dobrze trzyma się drogi, skutecznie odprowadza wodę spod powierzchni styku z podłożem oraz oferuje optymalne warunki hamowania i stabilności w określonych warunkach drogowych i pogodowych.

Przykłady czołowych opon z rankingów

Oczywiście w większości przypadków czołówki rankingów tworzą opony klasy premium, które są najdroższe, ale wykorzystuje się w nich innowacyjne rozwiązania technologiczne. Często w rankingach takich można znaleźć sporo dobrych opon klasy średniej, a nawet ekonomicznej. Wiele zależy od stylu jazdy i indywidualnych potrzeb użytkowników. Oto przykłady godnych uwagi opon:

  • Całoroczne – Goodyear Vector 4Seasons Gen-3, Pirelli Cinturato All Season SF2, Michelin CrossClimate.
  • Zimowe – Vredestein Wintrac Pro, Vredestein Wintrac Xtreme S, Michelin Alpin A4.
  • Letnie – Michelin Pilot Sport 4, Yokohama ADVAN Sport V105, Toyo Proxes TR1.

Leave A Comment