Podróże samochodem

Podróże samochodem przez Hiszpanię

Podróże samochodem dają szansę na poznawanie kraju z zupełnie nowej perspektywy. Jadąc własnym autem, jesteśmy bowiem całkowicie wolni. To my decydujemy, czy zatrzymamy się w Barcelonie czy też w niewielkim miasteczku na wybrzeżu. W dzisiejszym tekście przedstawiamy podstawowe informacje na temat podróży na czterech kółkach przez Hiszpanię.

 

Podróże samochodem po Hiszpanii – o co musimy zadbać?

Podróże samochodem często opatrzone są pewnego rodzaju wymogami prawnymi. Hiszpania również posiada wymagania odnośnie przemierzania jej dróg własnym samochodem. Po pierwsze musimy poprosić organy celne o wydania zezwolenia na przemieszczanie się. Okres ważności takiego dokumentu to sześć miesięcy. Po upływie tego czasu musimy już wyrobić hiszpańską rejestrację. Rejestracja samochodu musi być posiadać naklejkę z flagą państwa pochodzenia.

Ten wymóg będzie nas dotyczył, jeśli podróżujemy autem z Ukrainy czy Szwajcarii. W wypadku samochodów z krajów należących do Unii Europejskiej wystarczy flaga wspólnoty.

Szukasz pomysłów na wakacje? Odwiedź Travelers.pl!

Płatność za autostrady w Hiszpanii

Podróże samochodem wiążą się ze sporymi kosztami. Oczywiście zapłacić musimy nie tylko za paliwo. Spore pieniądze wydamy również na opłaty drogowe.

Hiszpania posiada bardzo rozbudowaną sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Te ostatnie są bezpłatne. Za autostrady już jednak musimy płacić. Oczywiście najlepiej zainwestować w Via Toll, które będzie za nas obliczać, ile mamy wydać za przejechanie konkretnego odcinka. Oczywiście konkretne ceny będą się różnić w zależności od rodzaju pojazdy oraz przejechanego dystansu. W przybliżeniu możemy jednak przyjąć, że kwota, jaką wydamy to 10 euro za sto kilometrów.

Jakie miasta warto odwiedzić w Hiszpanii?

Podróże samochodem dają nam niewiarygodną wręcz swobodę. Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy pociągów czy autobusów. Trasę również możemy dostosowywać niemal dowolnie do swoich potrzeb. Dlatego właśnie możemy odwiedzić dokładnie te miejsca, na które mamy ochotę.

Przykłady ciekawych lokalizacji w Hiszpanii wymieniamy poniżej:

Madryt

Madryt to stolica Hiszpanii oraz jej największe miasto. Jest też drugą co do wielkości największą metropolią Unii Europejskiej. I chociażby ze względu na te dwie ostatnie kwestie miasto powinno znaleźć się na liście naszych przystanków. Tutaj możemy przejść się olśniewającą Gran Via i pospacerować dookoła pałacu królewskiego. Pamiętajmy też, że jesteśmy w stolicy czekają na nas niezliczone wręcz puby i restauracje.

Barcelona

Stolica Katalonii i jedno z najważniejszych państw Hiszpanii. Barcelona to niesamowite, wręcz eklektyczne miasto. Z jednej strony znajdziemy tutaj budynki całkowicie nowoczesne. Z drugiej możemy przejść się uliczkami dzielnicy gotyckiej. Tutaj wiele domów pamięta średniowiecze, a niektóre nawet starożytność.

Barcelona ma długą historię, ale jednak najpopularniejsze budynki powstały zdecydowanie bliżej współczesności. Jako przykład można wymienić: bazylika Sagrada Familia. Ten epicki budynek zaczęto budować pod koniec dziewiętnastego wieku. Jego pierwsze elementy zostały oddane do użytku już w wieku dwudziestym.

Marbella

Z jednej strony jest to spokojny nadmorski kurort. Z drugiej może poszczycić się burzliwą historią. W końcu Andaluzja bardzo długo znajdowała się w rękach muzułmanów. Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://travelers.pl/marbella-hiszpania

W tutejszych zabytkach znajdziemy więc zarówno ślady islamu jak i chrześcijaństwa. Większość turystów traktuje tutejszą architekturę i historię w najlepszym wypadku jako dodatki. Marbella leży bowiem na słynnym Costa del Sol i może poszczycić się aż 26 kilometrami plaż.

Kraj Basków

Osoby zainteresowane zawiłościami kultury, koniecznie powinny odwiedzić również Kraj Basków. Pamiętajmy, że jego mieszkańcy mówią językiem całkowicie osobnym. Jest on tak odmienny od innych dialektów europejskich, że krążą legendy, jakoby miał pochodzić z Atlantydy. I odmienność w Kraju Basków widać niemal na każdym kroku. Dodatkowo warto wspomnieć, że region potrafi zachwycić swoją urodą. Znajduje się bezpośrednio nad morzem, a jednocześnie na jego terenie możemy wspiąć się na liczne góry.

Leave A Comment