Opony zimowe czy całoroczne? Czy wybór opon uniwersalnych to dobry pomysł

Każdego roku nadchodzący sezon zimowy to czas refleksji i rozmyślań nad wymianą opon w samochodzie. Sprawa dodatkowo się komplikuje, jeśli musimy kupić nowe opony, gdyż te z poprzedniego roku nie nadają się już do jazdy. Czy lepiej jest postawić na opony zimowe czy może sprawdzą się te całoroczne? Czy te drugie rzeczywiście są tak uniwersalne, za jakie uchodzą?

 

Opony całoroczne czyli wielosezonowe – czym tak naprawdę są?

By zrozumieć to, jak działają opony całoroczne, trzeba wpierw wyjaśnić różnice pomiędzy ogumieniem letnim i zimowym. Różnią się one przede wszystkim mieszanką. Letnie opony są znacznie twardsze od ich zimowych zamienników – są przez to wytrzymalsze na drodze i wolniej ulegają uszkodzeniom, lepiej też spisują się przy wyższych temperaturach. Kiepsko jednak radzą sobie wtedy, gdy temperatura spada poniżej +7 C – znacznie twardnieją, tracą swoje właściwości i nie zapewniają dobrego hamowania.

Opony zimowe z kolei dzięki swojej większej miękkości doskonale sprawdzają się w niższych temperaturach, na śniegu i na lodzie. Zachowują swoje właściwości, gdy na zewnątrz jest mróz, jednak znacznie gorzej się spisują w okresach cieplejszych – jeszcze bardziej miękną i bardzo szybko się niszczą. Niezależnie od tego, jakiego ogumienia potrzebujesz, szukając go warto zajrzeć do dobrego sklepu motoryzacyjnego, jak Ucando.pl W ich ofercie znajdziesz opony https://www.ucando.pl/k/opony/U2101 zimowe, letnie, jak i poruszane w tym wpisie uniwersalne.

Opony całoroczne to niejako złoty środek. Są twardsze od ogumienia zimowego i miększe od letniego. Są zatem znacznie bardziej wytrzymałe od opon zimowych, ciszej także zachowują się na drodze. Jednocześnie, dzięki większej miękkości, relatywnie dobrze radzą sobie w niskich temperaturach i przy opadach śniegu, zapewniając bezpieczeństwo podczas jazdy.

Dla kogo opony całoroczne – i kiedy lepiej z nich zrezygnować

Czy zatem opony całoroczne są idealnym wyborem na każdą sytuację? Sprawa oczywiście nie jest tak prosta i jak podpowiada ekspert ze sklepu internetowego Ucando.pl dobór ogumienia do samochodu zależy od tego gdzie mieszkasz, w jakie trasy najczęściej wyjeżdżasz, a także od twojego stylu jazdy.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i twoje codzienne wojaże ograniczają się do przejazdu z domu do pracy i/lub ewentualnego zahaczenia o sklep, opony całoroczne doskonale się tutaj spiszą. Na miejskich ulicach znacznie rzadziej trafisz na lodową pokrywę lub warstwę śniegu, z którą opony wielosezonowe sobie nie poradzą. Jednocześnie docenisz wygodę ich użytkowania – brak konieczności zmiany opon co kilka miesięcy i przechowywania drugiego kompletu, jak i cichszą jazdę.

Sytuacja dramatycznie zmienia się, jeśli mieszkasz na terenach wiejskich bądź codziennie pokonujesz kilkudziesięciokilometrowe trasy do pracy. Wtedy komplet porządnych opon zimowych sprawdzi się znacznie lepiej. Zapewni bezpieczeństwo na wypadek przejazdu wiejską, często niedostatecznie oczyszczoną ze śniegu i lodu drogą. Za wyborem opon zimowych przemawia także samo miejsce twojego zamieszkania. Jeśli w twojej okolicy w trakcie zimy na porządku dziennym są częste i obfite opady śniegu lub mocne spadki temperatur, wybór może być tylko jeden – dobrej jakości opony zimowe. Wariant wielosezonowy nie zapewni bezpieczeństwa – a tego nie przyćmią żadne inne benefity, które wymieniliśmy wyżej.

Leave A Comment