Testy na prawo jazdy

Nowe testy na prawo jazdy w UK

Wielka Brytania to kraj, do którego nadal chętnie wyjeżdżają Polacy, niektórzy w celach zarobkowych, inni – edukacyjnych. W związku z tym rodacy często wyrabiają tam potrzebne dokumenty i zdobywają uprawnienia, w tym również do kierowania pojazdami. Dowiedz się, jak zdać prawo jazdy w UK po polsku i na czym polegają nowe testy na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii!

 

Jak zdać prawo jazdy w UK – kluczowe informacje

Każdy, kto zastanawia się, jak zdać prawo jazdy w UK musi zdawać sobie sprawę z kilku bezwzględnych wymogów, które należy spełniać. Dotyczą one wieku, miejsca zamieszkania oraz stanu zdrowia:

  • o uprawnienia do kierowania może starać się osoba, która ukończyła 17 lat,
  • o prawo jazdy może ubiegać się wyłącznie osoba, która mieszka na terenie Wielkiej Brytanii od minimum 185 dni,
  • osoby, których stan zdrowia (zwłaszcza choroby neurologiczne) lub niekorygowana wada wzroku mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo w czasie jazdy, nie mogą ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje tymczasowe prawo jazdy. Provisional Driving Licence to nie tylko przywilej, ale również wymóg formalny, obowiązujący w przypadku przystępowania do egzaminów teoretycznych i praktycznych. Dokument otrzymuje się po wypełnieniu i złożeniu stosownego wniosku i uiszczeniu opłaty. Dzięki Provisional Driving Licence można m.in. kierować pojazdem pod nadzorem osoby, która ukończyła 21 lat i od przynajmniej 3 lat posiada prawo jazdy. Zasady dotyczące egzaminów od czasu do czasu ulegają modyfikacjom – jak obecnie wyglądają przepisy i testy na prawo jazdy w UK?

Nowe testy na prawo jazdy co mówią przepisy?

Obecnie testy na prawo jazdy w UK dzielą się na 3 rodzaje i weryfikują wiedzę w różny sposób. W pierwszej części zdający musi przygotować się na test wielokrotnego wyboru oraz tzw. case study (studium przypadku), w drugiej części sprawdzana jest zdolność do dostrzegania niebezpieczeństw drogowych. Jeżeli chodzi o szczegóły dotyczące tego, jak wyglądają nowe testy na prawo jazdy, cały egzamin teoretyczny składa się z:

  • 45 pytań z wielokrotnym wariantem odpowiedzi oraz 5 pytań dotyczących case study – na tę część egzaminowany ma 57 minut,
  • 14 filmów, na podstawie których zdający musi wskazać zagrożenia, które dostrzega. Ta część trwa 20 minut.

W trakcie przygotowywania się do egzaminu teoretycznego warto zwrócić uwagę, czy materiały stworzone są w oparciu o aktualnie obowiązujące testy na prawo jazdy w UK. Po zaliczeniu teorii zdający jest dopuszczony do egzaminu praktycznego, w którego czasie egzaminator sprawdza wzrok przyszłego kierowcy, weryfikuje jego wiedzę na temat bezpieczeństwa i obsługi pojazdu, sprawdzana jest również umiejętność jazdy, w tym samodzielnego dotarcia do wyznaczonego celu.

Zdaj prawo jazdy w UK po polsku za pierwszym razem!

W związku ze znacznymi różnicami pomiędzy polskimi i brytyjskimi przepisami, a także strachem przed ruchem lewostronnym może się wydawać, że prawo jazdy w UK po polsku jest nieosiągalne. Nic bardziej mylnego – setki Polaków z sukcesem zalicza egzaminy, trzeba tylko odpowiednio się do tego przygotować. Jak zdać prawo jazdy w UK? Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniej szkoły, która zagwarantuje pełne wdrożenie w brytyjskie przepisy ruchu drogowego i trudności, jakie mogą pojawić się na egzaminach. Mimo że w Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku korzystania z usług tego rodzaju placówek, warto wiedzieć, iż profesjonalne szkoły mogą przygotować do egzaminu nawet osoby z bardzo słabą znajomością języka.

Przy wyborze szkoły należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały – powinny zawierać aktualną bazę pytań, najlepiej z objaśnieniami i certyfikowanym tłumaczeniem na język polski. Dobrze, jeśli są dostępne w wygodnej formie – zarówno papierowej, jak i elektronicznej. Drugą bardzo istotną kwestią jest kadra – profesjonalne szkoły oferują usługi konsultantów i instruktorów, którzy władają biegle zarówno językiem angielskim, jak i polskim. Taki fachowy zespół potrafi odtworzyć wszelkie sytuacje, mogące zdarzyć się podczas egzaminu, co przekłada się na pełne przygotowanie.

Marzysz, by zdać prawo jazdy w UK po polsku, ale nadal nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszamy na croydons.co.uk, gdzie odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy Cię do egzaminów nawet w przypadku znikomej znajomości języka.

Leave A Comment