Lazy Jack — do czego służy i jaką pełni rolę?

Lazy Jack to nic innego jak system linek biegnących od bomu do masztu, które mają za zadanie wspomóc żeglarza przy składaniu żagla. Nieodłącznym elementem zestawu jest lazy bag, czyli pokrowiec umiejscowiony pod bomem, który zapobiega wywiewaniu płótna. Kluczowe znaczenie dla całej konstrukcji mają oczywiście rozgałęzione linki, stanowiące serce Lazy Jacka.

 

Jak działa Lazy Jack?

Potocznie nazywany leniwym podnośnikiem (Jack to nie tylko imię, ale właśnie podnośnik), Lazy Jack składa się z przymocowanego po obu stronach bomu pokrowca oraz zestawu linek biegnących między bomem a masztem. Rozgałęziają się one na całej powierzchni żagla, co ma kluczowe znaczenie dla składania płótna.

W czasie gdy żagiel jest rozłożony, linki są rozciągnięte. Pokrowiec Lazy Jack znajduje się po obu stronach bomu. Zastosowanie systemu widać zwłaszcza w potrzebie nagłego zrzucenia żagla. Pokrowiec i zestaw linek pomagają na natychmiastowe złożenie żagla i sprzątnięcie płótna bez dodatkowego wiązania. Zerwanie się wiatru skutecznie utrudnia wiązanie płótna, dlatego wykorzystanie Lazy Jacka w takich przypadkach bardzo ułatwia zapanowanie nad grotem.

Na jakich jednostkach przydaje się Lazy Jack?

Zalety pokrowca Lazy Jack widać zwłaszcza na jednostkach z ożaglowaniem skośnym. To wszelkiego typu łodzie z żaglami bermudzkimi czy gaflowymi. Dzięki zastosowaniu rozgałęzionych linek wzdłuż powierzchni żagla łatwiej zrzucić go i zapanować nad płótnem. Co więcej, są zwolennicy stosowania Lazy Jacka do stawiania grota. Oczywiście nie jest to podstawowe zastosowanie tego systemu, jednak może się sprawdzać. Przeciwnicy takiego wykorzystania linek, wskazują, że ich nadmierna liczba może wręcz przeszkadzać w skutecznym postawieniu żagla głównego na maszcie.

Czy linki Lazy Jacka mogą zastąpić topenantę?

Zdecydowanie nie. Dlaczego? Topenanta to lina główna, która ma za zadanie trzymać koniec bomu. Jej konstrukcja jest solidniejsza od Lazy Jacka, poza tym została stworzona właśnie do tego, by podtrzymywać nok. Pokrowiec Lazy Jack i linki wchodzące w jego zestaw mają na celu składanie grota, a nie podtrzymywanie boma. Dlatego nie powinno się rezygnować z zastosowania topenanty w zamian za montaż Lazy Jacka.

Dlaczego Lazy Jack to właśnie Lazy Jack?

Co do zasady, Lazy Jack ma ułatwiać składanie grota i sprzątanie go bez konieczności wiązania. Pomysł ten zrodził się w umysłach żeglarzy dalekich Chin wiele wieków temu. Nazwa ma przypominać, że sposób użycia systemu jest bardzo prosty i w zdecydowanej większości przypadków ułatwia zapanowanie nad płótnem głównego żagla.

Warto natomiast rozprawić się z polskim tłumaczeniem Lazy Jacka, czyli „leniwy Jaś”. Nazwa ta jest o tyle niefortunna, że Jack w tłumaczeniu z angielskiego oznacza podnośnik. Dlatego spolszczenie opisywanego terminu jest co najmniej nietrafione i mylne.

Jeśli chcesz wyposażyć swoją łódź w system Lazy Jack i pokrowiec do niego, korzystaj z produktów renomowanych firm. W ten sposób nie zawiedziesz się na jakości, która ma znaczenie zwłaszcza w trudnych sytuacjach.

Leave A Comment