Bezpieczne poruszanie się samochodem zależy między innymi od sprawnego działania układu hamulcowego. We współczesnych samochodach jednym z jego najważniejszych elementów jest system ABS, który nie może prawidłowo funkcjonować bez działającej pompy. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na jej naprawę?
Skrót ABS odnosi się do układu przeciwblokującego. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez uniemożliwienie blokowania kół w trakcie gwałtownego hamowania, które mogłoby doprowadzić do utraty przyczepności przez auto. Funkcja ta jest szczególnie istotna podczas jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak oblodzone, mokre lub błotniste drogi oraz ulewne deszcze – dzięki ABS-owi kierowca może zachować pełną kontrolę nad pojazdem. Aby system ten działał prawidłowo, wszystkie jego elementy muszą zachowywać sprawność techniczną. Dotyczy to oczywiście także pompy ABS.
Pompa ABS – symptomy kłopotów
System ABS składa się nie tylko z pompy, ale też czujników umieszczonych przy każdym kole pojazdu, a także sterownika, funkcją którego jest zbieranie sygnałów z czujników. W przypadku hamowania przez kierowcę czujniki wykrywają prędkość kół i poprzez sterownik wysyłają komunikat do pompy, w celu rozpoczęcia procesu hamowania podczas poślizgu lub utracenia przyczepności przez jedno z kół pojazdu. Jeśli system ABS nie zadziała w tej sytuacji prawidłowo, może dojść do wypadku. Dlatego, jeżeli świeci się kontrolka ABS-u lub występuje brak komunikacji ze sterownikiem, są to pierwsze znaki, że w naszym aucie wystąpił problem z pompą ABS i czas na jej naprawę. Sygnałów tych nie wolno lekceważyć, lecz jak najszybciej trzeba udać się po pomoc. Diagnozę i rozwiązanie problemu powierzyć warto wyspecjalizowanemu zakładowi ZMserwis.
Co ważne, migająca kontrolka ABS nie zawsze oznacza usterkę mechaniczną – może sygnalizować wyłącznie nieprawidłowe działanie sterownika ABS. W takim przypadku przed naprawą pompy należy skonsultować się w tej kwestii z fachowcem. Istnieje bowiem ryzyko, że sama regeneracja sterownika się nie sprawdzi, gdyż może ona w przyszłości skutkować awarią kolejnej części. Generalnie, zawsze trzeba dokładnie zdiagnozować problem. Warto też pamiętać, iż w większości przypadków naprawa pompy ABS jest znacznie tańsza niż jej wymiana na nowy element.
Pompa ABS – naprawa i regeneracja
Większość serwisów samochodowych przeprowadza tylko wymianę pomp ABS. To dlatego, że ich naprawa czy regeneracja wymagają znacznej wiedzy fachowej oraz dostępności części. Jednakże naprawa i programowanie pomp ABS są rozwiązaniem o wiele tańszym niż ich wymiana, toteż warto poszukać specjalizującego się w nich warsztatu. W przypadku regeneracji sterownika skuteczne może okazać się już samo zaprogramowanie go od nowa. Wystarczającym działaniem może też być wymiana przewodu podłączonego do pompy. Jeśli jednak nastąpiła awaria elementu z wnętrza pompy, niezbędny będzie montaż nowej.
Zarówno w przypadku naprawy, jak i wymiany pompy ABS zdecydowanie warto skorzystać z usług wyspecjalizowanego zakładu. Zakup podrabianej, słabej jakości części pochodzenia chińskiego, które obecnie zalały rynek, ani tym bardziej używanej pompy i samodzielny jej montaż to rozwiązania przynoszące tylko pozorną oszczędność, za to mogące negatywnie przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy. Specjaliści dokładnie określą, na czym polega problem i dokonają naprawy, regeneracji lub wymiany pompy ABS zgodnie ze sztuką, co da kierowcy gwarancję spokojnej, bezpiecznej eksploatacji samochodu.