Mapa Gujany

Stolica Gujany oraz najważniejsze miasta na mapie Gujany

Mapa największych miast Gujany

Mapa największych miast Gujany

Stolicą i największym miastem Gujany jest Georgetown, położone w regionie Demerara-Mahaica, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego u ujścia rzeki Demerara. Miasto służy przede wszystkim jako centrum handlowe i administracyjne, a także jako centrum usług finansowych. Szacunkowa liczba ludności wynosi 142 966 mieszkańców, co stanowi 1/3 całkowitej populacji Gujany. Drugim co do wielkości miastem w Gujanie jest Linden, będące stolicą regionu Upper Demerara-Berbice. Leży nad rzeką Demerara i liczy około 29.298 mieszkańców. Jest to przede wszystkim miasto górnicze, zawierające wiele kopalń głębokich na 60-90 metrów. New Amsterdam znajduje się w regionie East Berbice-Corentyne i jest jednym z największych miast w Gujanie. Znajduje się nad wybrzeżem Atlantyku. Ludność New Amsterdam to około 17 033. Większym miastem w Gujanie jest także Anna Regina, znajdująca się w regionie Pomeroon-Supenaam nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Miasto liczy około 14 238 mieszkańców. Do większych miast w Gujanie zalicza się także miasto Bartica i Corriverton.

Mapa fizyczna Gujany – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Gujany

Mapa fizyczna Gujany

Gujana jest suwerennym państwem położonym nad Oceanem Atlantyckim w północnej części Ameryki Południowej. Powierzchnia kraju wynosi 214 970 km². Składa się na nią 196,850 km² obszaru lądowego i 18,120 km² wody. Na północnym-zachodzie Gujana posiada granice w Wenezuelą, na południu i południowym zachodzie graniczy z Brazylią, natomiast z Surinamem ma linię graniczną na wschodzie. Całkowita długość granic lądowych wynosi 2,462 km, zaś długość linii brzegowej to 459 km. Najwyższy punkt Gujany to Góra Roraima o wysokości 2.835 m n.p.m. w paśmie górskim Pacaraima na Wyżynie Gujańskiej. Krajobraz Gujany charakteryzuje się przede wszystkim obszarami nizinnymi. Górzyste i wyżynne tereny występują jedynie na południowym-zachodzie, wzdłuż granicy z Wenezuelą i Brazylią.

Stolica Gujany oraz oraz najważniejsze miasta na mapie Gujany

Mapa podziału administracyjnego Gujany

Mapa podziału administracyjnego Gujany

Oficjalnie nazywana Kooperacyjna Republika Gujany, podzielona jest administracyjnie na dziesięć regionów: Barima-Waini, Cuyuni-Mazaruni, Demerara-Mahaica, East Berbice-Corentyne, Essequibo Islands-West Demerara, Mahaica-Berbice, Pomeroon-Supenaam, Potaro-Siparuni, Upper Demerara-Berbice, Upper Takutu-Upper Essequibo. Każdy region jest administrowany przez Regionalną Radę Demokratyczną (DRK), który jest kierowany przez Przewodniczącego. Na drugim szczeblu podziału Gujany jest podział regionów na 27 sąsiedztw (neighorhood councils).

Interaktywna Mapa Gujany - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę