Co warto wiedzieć przed wyczarterowaniem jachtu?

Spędzenie wakacji na otwartym morzu to dla wielu miłośników żeglugi największe marzenie. Czarter jachtu umożliwia jego spełnienie w przystępnej cenie i wygodnych warunkach.

Niemniej jednak wyczarterowanie jachtu wiąże się z pewnymi zasadami, które należy spełnić. Mogą się one różnić w zależności od kraju, na terenie którego zamierzamy pływać i zwiedzać.

Co zatem warto wiedzieć przed wynajęciem jachtu, by nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka?

Czy można wypożyczyć jacht bez patentu?

Nie każdy jacht żaglowy czy motorowy wymaga posiadania patentu, by móc się nim legalnie poruszać po morzu. Od roku 2010 prawo umożliwia wszystkim wyczarterowanie jachtu motorowego i żaglowego, dotyczy to jednak konkretnych modeli.

Według ustawy nie jest wymagane posiadanie dokumentu kwalifikującego podczas uprawiania wodnej turystyki na jachtach żaglowych o długości kadłuba poniżej 7,5 metra. Ponadto nie potrzebujemy patentu do sterowania łodzią motorową z silnikiem o mocy nieprzekraczającej 10 kW, czyli około 13,6 KM.

W przypadku łodzi o większej mocy, do 75 kW, czyli około 100 KM możemy pływać bez patentu tylko gdy kadłub ma mniej niż 13 metrów długości, a prędkość maksymalna została ograniczona konstrukcyjnie do 15 kilometrów na godzinę.

I choć w wypadku spełnienia powyższych warunków można wypożyczyć łódź bez patentu, ustawa mówi jednak o tym, że osoba decydująca się na to powinna posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu żeglarstwa oraz zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania turystyki wodnej.

W tym celu powinien zostać wydany odpowiedni dokument poświadczający, że dysponujemy takową wiedzą i bierzemy odpowiedzialność za wyczarterowaną łódź. Mogą go wydać wypożyczalnie po przeprowadzeniu szybkiego, ogólnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

I jeszcze jedna sprawa – w przypadku łodzi motorowej dobrze jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny, jeśli jej moc przekracza 20 KM, a także zaświadczenie o tym, że nie może ona przekroczyć prędkości 15 kilometrów na godzinę.

Co grozi za pływanie jachtem bez patentu?

Za pływanie bez patentu na łodzi czy jachcie, na którym jest on wymagany, grożą poważne konsekwencje, podobne do tych przy jeździe samochodem bez prawa jazdy. Jest to wykroczenie karane grzywną, zgodnie z ustawą o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2001 roku w art. 61, pkt 1.

Nawet jeżeli pływamy jachtem, na którym nie jest niezbędny patent, brak odpowiednich dokumentów potwierdzających parametry łodzi oraz naszą wiedzę w zakresie żeglugi może skutkować otrzymaniem mandatu. Ponadto w razie jakiegokolwiek uszkodzenia łodzi ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia ubezpieczenia.

A co najważniejsze, nie mając umiejętności oraz uprawnień, które są od nas wymagane, narażamy życie swoje oraz innych pasażerów.

Ile kosztuje wynajęcie jachtu?

Czarter jachtu to wspaniały sposób na spędzenie urlopu. Szukając atrakcyjnych ofert wynajęcia jachtów żaglowych, motorowych czy katamaranów, warto sprawdzić ofertę Pro-Skippers. Posiadają bazę wyselekcjonowanych ofert najlepszych armatorów oferujących wynajem łodzi o różnej wielkości i standardzie.

Koszt wynajęcia jachtu zależy w dużej mierze od terminu, liczby dni oraz modelu łodzi, jaki wybierzemy. Ceny są więc bardzo różne – od kilkuset euro wzwyż – ale można liczyć na korzystne rabaty.

Korzystając z wyszukiwarki na stronie czartery.pro-skippers.com możemy w szybki sposób zapoznać się z najatrakcyjniejszymi ofertami dostępnymi w interesującym nas terminie i rejonie, wraz z rodzajem łodzi.

Możemy nawet wybrać poszczególne parametry łodzi, takie jak rok produkcji, długość łodzi, liczba kabin, miejsc czy toalet. W ten sposób łatwo przeszukać ofertę łodzi dostępnych do wynajmu zarówno bez patentu, jak i z patentem.

Gdzie warto wynająć jacht?

Decydując się na wynajęcie jachtu, warto wybrać kierunek, który będzie dla nas turystycznie atrakcyjny. Do najpopularniejszych destynacji zaliczamy: Włochy, Chorwację, Grecję, Hiszpanię oraz Karaiby. Każdy z regionów wyróżnia się czymś innym.

Włochy

Włoskie wybrzeże zadowoli nawet wymagających żeglarzy. Z każdej strony oblewa je aż pięć mórz, co gwarantuje wiele różnych tras żeglarskich wśród malowniczych widoków.

Z jachtu można podziwiać wspaniałe pasma górskie, aktywne wulkany czy urokliwe zatoczki z małymi wysepkami. Z kolei na lądzie czekają na nas parki krajobrazowe oraz liczne zabytki, z których część znalazła się na liście UNESCO.

Sprawdź ofertę czarteru jachtów we Włoszech: http://czartery.pro-skippers.com/destination/34754/wlochy

Chorwacja

To najpopularniejszy kierunek wybierany przez polskich żeglarzy. Szczególny zachwyt budzi archipelag Kornati z setkami wysepek niezamieszkanych przez nikogo, wyspa Lastovo będąca jednocześnie parkiem narodowym czy wyspa Rab, słynąca z „Nocy Rybaków” oraz wybitnego ciasta z migdałami i likierem z dzikiej wiśni.

Chorwacja to również piaszczyste plaże, malownicze zatoczki i wybrzeża, na których można zacumować i odetchnąć morskim powietrzem.

Grecja

Grecja to państwo tysięcy wysp, których nie sposób odwiedzić za jednym razem. Ale wynajęcie jachtu w celu zwiedzenia kilku z nich to bardzo dobry plan na urlop. Tamtejsze porty nie są wybitnie rozwinięte pod względem infrastruktury, ale zdaje się, że dla wielu osób to nie wada, lecz zaleta!

Można w nich poczuć prawdziwą, grecką gościnność, zwiedzić ciekawe zabytki, spróbować wyśmienitej greckiej kuchni i naprawdę odpocząć od zgiełku dużych miast.

Hiszpania

Hiszpania to różnorodność przyciągająca tłumy turystów – mamy tu zarówno ciche zakątki zapewniające spokojną żeglugę, jak i głośne i zatłoczone porty oferujące wiele atrakcji. Warte odwiedzenia sią malownicze kotwicowiska na Balearach oraz Zatoka Biskajska.

Hiszpańskie wybrzeże to także prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych – windsurfingu, kitesurfingu, snorkelingu czy płetwonurkowania.

Sprawdź ofertę czarteru jachtów w Hiszpani: http://czartery.pro-skippers.com/destination/124293/hiszpania

Karaiby

Karaiby to raj dla żeglarzy, ponieważ idealna pogoda do żeglowania panuje tu przez okrągły rok. To zupełnie inny klimat – lasy deszczowe, wulkany, wodospady, egzotyczne zwierzęta, bogaty podwodny świat. Warto wybrać się tu w rejs i móc zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Jeżeli interesuje Cię jeden z tych kierunków i chciałbyś wyczarterować łódź, sprawdź ofertę Pro-Skippers i skontaktuj się z firmą w celu uzyskania szczegółowych informacji!

Leave A Comment