Mapa Chile

Stolica Chile oraz najważniejsze miasta na mapie Chile

Mapa największych miast Chile

Mapa największych miast Chile

Największym miastem Chile, a jednocześnie jego stolicą jest Santiago. Znajduje się w centralnej części kraju w Regionie Metropolitana na wysokości 520 m. Jako jedyne miasto w Chile, zamieszkane jest przez ponad 1 mln mieszkańców, a dokładnie przez 5 898 612, co stanowi 1/3 całkowitej populacji Republiki Chile. Również w Regionie Metropolitalnym zlokalizowane jest miasto Puente Alto. Z populacją 583 471, jest drugim największym miastem Chile. Viña del Mar to miasto i gmina na centralnym wybrzeżu Pacyfiku. Jej długie odcinki piaszczystych plaż są główną atrakcją dla turystów krajowych i zagranicznych. Znajduje się w regionie Valparaiso. Vina del Mar liczy 331. 399, co sprawia, że jest trzecim co do wielkości miastem w Chile.

Antofagasta jest miastem portowym, położonym w północnej części kraju. Jest stolicą prowincji i regionu Antofagasta. Miasto zamieszkuje około 330.000 osób. W pierwszej piątce największych miast Chile, nie może także zabraknąć Valparaíso. To portowe miasto jest stolicą prowincji Valparaíso i Regionu Valparaiso. Jest jednym z najważniejszych portów morskich w kraju. Jego populacja wynosi 280 000. Do większych miast zaliczamy także: San Bernardo, Temuco, Rancagua, Concepción i Puerto Montt.

Podział administracyjny Chile

Mapa administracyjna Chile

Mapa administracyjna Chile

Chile jest podzielone na 15 regionów: Arica y Parinacota (XV), Tarapacá (I), Antofagasta (II), Atakama (III), Coquimbo (IV), Valparaíso (V), Metropolitana (RM), Libertador (VI), Maule (VII), Biobío (VIII), Araukania (IX), Los Ríos (XIV), Los Lagos (X), Aisén (XI), Magallanes (XII). Wszystkie regiony oznaczone są nazwą i cyfrą rzymską, przypisaną z północy na południe. Każdy z nich jest kierowany przez Intendenta mianowanego przez prezydenta. Regiony dzielą się na 54 prowincje, na czele z gubernatorami, także mianowanymi przez prezydenta. Na ostatnim szczeblu podziału administracyjnego jest podział prowincji na 346 gminy, którymi rządzi burmistrz wybierany na czteroletnią kadencję w powszechnym głosowaniu.

Mapa fizyczna Chile – położenie na mapie Ameryki Południowej oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Chile

Mapa fizyczna Chile

Chile to południowoamerykański kraj zajmujący długi, wąski pas ziemi między Andami na wschodzie a Oceanem Spokojnym na zachodzie. Graniczy na północy z Peru, Boliwią na północnym wschodzie, a z Argentyną na wschodzie. Do Chile należą także znajdujące się na Pacyfiku wyspy Juan Fernández, Salas y Gómez, Desventuradas i Wyspa Wielkanocna. Chile rości sobie prawa do 1.250.000 km2 Antarktydy, mimo że wszystkie roszczenia są zawieszone na mocy Traktatu Antarktycznego.

Mapa Chile sieć transportowa, mapa drogowa

Mapa transportowa Chile

Mapa transportowa Chile

Największą rolę w transporcie Chile odgrywa transport drogowy. Łączna długość sieci drogowej wynosi 79,799 km, z czego 41,012 km to drogi utwardzone. Koleje były historycznie ważne w Chile, ale teraz odgrywają stosunkowo niewielką rolę w systemie transportowym kraju. Całość systemu kolejowego obejmuje 6,782 km długości torów. Oprócz połączeń międzymiastowych Chile posiada połączenia kolejowe z Boliwią, Peru i Argentyną.
Ze względu na położenie geograficzne kraju i duże odległości między głównymi miastami, ważny jest również transport lotniczy. Najważniejsze lotniska w Chile to Port lotniczy Chacalutta w mieście Arica, Port lotniczy Diego Aracena w Iquique, Port lotniczy Cerro Moreno w Antofagasta, Port lotniczy Carriel Sur w Talcahuano, Port lotniczy El Tepual w Puerto Montt, Port lotniczy Presidente Carlos Ibanez del Campo w Punta Arenas, Port lotniczy Mataveri w mieście Hanga Roa zlokalizowanym na Wyspie Wielkanocnej oraz  Port lotniczy Santiago de Chile w Santiago. Transport morski odbywa się głównie przez porty zlokalizowane w Viña del Mar, Talcahuano, San Antonio i Antofagasta.

Topografia terenu Chile

Mapa topograficzna Chile

Mapa topograficzna Chile

Chile rozciąga się na ponad 4300 km z północy na południe, zaś w najszerszym miejscu ze wschodu na zachód ma zaledwie 350 km, co powoduje, że kształt terytorialny Chile jest jednym z najbardziej niezwykłych na świecie. Kraj obejmuje 756.950 km2 powierzchni ziemi. 743,812 km2 to obszar lądowy, zaś 12,290 km2 stanowią wody. Całkowita długość granic lądowych wynosi 6339 km, natomiast linia brzegowa 6435 km. Najwyższy punkt Chile to najwyższy wulkan na ziemi, Ojos del Salado. Osiąga on wysokość 6893 m. Położony jest w Andach Środkowych. Geografia Chile jest bardzo zróżnicowana i bejmuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, w którym dominują tereny wyżynno-górzyste. Z północy na południe ciągnie się pasmo górskie Andów.

Interaktywna Mapa Chile - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę