Mapa Bhutanu

Stolica Bhutanu oraz najważniejsze miasta na mapie Bhutanu

Mapa największych miast Bhutanu

Mapa największych miast Bhutanu

Stolicą i największym miastem Bhutanu jest Thimphu. Położony jest w środkowo-zachodniej części kraju. To centrum polityczne i gospodarcze Bhutanu, które zamieszkuje około 99 tyś. osób. Większym miastem Bhutanu jest również Phuentsholing. Jest to miasto graniczne położone w południowym Bhutanie. To siedziba administracyjna dystryktu Chukha. Phuentsholing leży naprzeciwko indyjskiego miasta Jaigaon i jest centrum handlu transgranicznego. W Phuentsholing mieszka około 20 tyś. mieszkańców. Ważnym miastem Bhutanu jest Paro, gdzie znajduje się jedyne międzynarodowe lotnisko oraz Punakha, która do 1955 roku pełniła funkcję stolicy Bhutanu. Miasto to znajduje się w Himalajach Zachodnich i wznosi się na wysokość 1500 m n.p.m.

Podział administracyjny Bhutanu

Mapa administracyjna Bhutanu

Mapa administracyjna Bhutanu

Bhutan administracyjnie został podzielony na dwadzieścia dystryktów zwanych dzongkhags, zarządzanych przez organ zwany Dzongkhag Tshogdu. Tymi dystryktami są: Bumthang, Chukha (Chhukha), Dagana, Gasa, Haa, Lhuntse, Mongar, Paro, Pemagatshel (Pemagatsel), Punakha, Samdrup Jongkhar, Samtse (Samchi), Sarpang (Sarbhang), Thimphu, Trashigang (Tashigang), Trashiyangtse, Trongsa (Tongsa), Tsirang (Chirang), Wangdue Phodrang (Wangdi Phodrang), Zhemgang (Shemgang). Dystrykty dzielą się z kolei na tzw. bloki (gewog), których jest 201. Na czele bloku jest osoba zwana gup, która jest także reprezentantem bloku.

Mapa fizyczna Bhutanu – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Bhutanu

Mapa fizyczna Bhutanu

Bhutan leży w Azji Południowej, na południowych stokach wschodnich Himalajów. Jest to kraj śródlądowy, nie mający dostępu do morza. Do Oceanu Indyjskiego dzieli go 500 km. Od północy, wschodu i zachodu graniczy z Chinami a na południu posiada linię graniczną z Indiami. Łączna długość granic lądowych wynosi 1075 km. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 47000 km2. To jedno z najmniejszych państw na kontynencie azjatyckim. Bhutan ma 300 km długości i 150 km szerokości.

Topografia terenu Bhutanu

Mapa topograficzna Bhutanu

Mapa topograficzna Bhutanu

Krajobraz Bhutanu to przede wszystkim strome i wysokie góry poprzecinane siecią rzek, które tworzą głębokie doliny. Teren kraju wznosi się na wysokość od 200 m w południowej części kraju do ponad 7000 m w północnym Bhutanie. Północną część kraju zajmują Himalaje Wschodnie, gdzie większość szczytów osiąga wysokość ponad 7000 m nad poziomem morza. Najwyższym punktem w Bhutanie jest szczyt Gangkhar Puensum sięgający 7570 metrów. To najwyższy niezdobyty szczyt świata. Najniższy punkt ma 98 m i znajduje się w dolinie Drangme Chhu, gdzie rzeka przekracza granicę z Indiami. Czarne Góry znajdują się w regionie centralnego Bhutanu tworząc przełom pomiędzy dwoma głównymi systemami rzecznymi: Mo Chhu i Drangme Chhu. Szczyty w Czarnej Góry wznoszą się na wysokość od 1500 do 4925 m nad poziomem morza.

Mapa Bhutanu drogowa sieć transportowa, kolejowa, lotnicza

Mapa transportowa Bhutanu

Mapa transportowa Bhutanu

W Bhutanie istnieje jeden międzynarodowy port lotniczy. Znajduje się on 6 km od miejscowości Paro. Lotniskiem krajowym jest Port lotniczy Yongphulla. Jeżeli chodzi o sieć kolejową, to w Bhutanie nie ma żadnych połączeń kolejowych. Łączna długość dróg krajowych w Bhutanie wynosi 8,050 km. Składa się na nie 4,991 km dróg utwardzonych oraz 3,059 km dróg o nawierzchni nieutwardzonej. Główną drogą w kraju jest Lateral Road, łącząca Phuntsholing na południowym zachodzie z Trashigang na wschodzie. Łączna długość drogi wynosi 557 km. Lateral Road ma także boczne drogi łączące stolicę Thimphu i inne duże miasta, takie jak Paro i Punakha.

Interaktywna Mapa Bhutanu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę