Beskid Śląski i Stożek Wielki – co warto zwiedzić?

Województwo śląskie jest pełne niespodzianek oraz pięknych miejsc, w które warto udać się podczas urlopu. Świetnym przykładem takiego rejonu jest Beskid Śląski, czyli pasmo górskie zaliczane do Beskidów Zachodnich. Co ciekawe, warto tu przyjechać o każdej porze roku, więc możesz postawić zarówno na wakacje, jak i na ferie zimowe w tej okolicy.

 

Urlop po śląsku? Tylko w Beskidzie

Największą uwagę turystów przykuwają oczywiście najwyższe szczyty, do których po polskiej stronie należą Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Będąc w Czechach koniecznie trzeba zobaczyć też Czantorią Wielką (995 m n.p.m.). Cały Beskid Śląski jest położony bardzo malowniczo, gdyż składa się z dwóch pasm górskich – Pasma Czantorii na zachodzie i Pasma Baraniej Góry na wschodzie, które rozdziela dolina Wisły. W tym rejonie można znaleźć wiele miejscowości typowo turystycznych. Należą do nich m.in. Wisła, Ustroń, Bielsko-Biała, Istebna, Brenna czy też Szczyrk.

Krajobrazy graniczne – raj dla fotografów i nie tylko

Beskid Śląski jest naprawdę piękny, ale turyści nie zajmują się tu tylko podziwianiem i fotografowaniem wspaniałych krajobrazów. Ta część Polski niezwykle bogata w zabytki i ciekawe miejsca pod względem historycznym. Dla wielu interesująca może okazać się ruina dworu w Górkach Wielkich. Będąc w tej miejscowości warto odwiedzić również kościół parafialny. Miłośnicy folkloru z pewnością nie przejdą obojętnie wobec chałupy Kawuloków z końca XIX w. w Istebnej oraz kilkadziesiąt innych drewnianych chałup i budynków gospodarczych.

Na uwagę zasługują również chałupy z XVIII-XIX wieku zlokalizowane w Brennej. Są to zabytki zanikające w wyniku rozbiórek, dlatego tym bardziej szczególnie warto uwiecznić je na fotografiach. Podobne zabytki można znaleźć w miejscowości Wisła. Uwagę zwraca również wieża kościelna z XVI w. w Wiśle Łabajowie oraz XVIII-wieczne kościoły w centrum Brennej, Brennej Leśnicy, pod Przełęczą Kubalonka w Istebnej, w Jasienicy i Ustroniu Nierodzimiu. Jako ciekawostkę warto potraktować modernistyczny Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle. W Grodźcu można zobaczyć też zamek z XVI w. Z tego samego stulecia pochodzi drewniany kościół św. Mikołaja w Nydku.

Beskid Śląski rozpoczyna słynny Główny Szlak Beskidzki prowadzący przez Ustroń – Równica – Czantoria Wielka – Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka – Barania Góra – Węgierska Górka. Dostępnych jest też wiele innych, krótszych szlaków pieszych jak np. Ustroń Polana – Orłowa – Ustroń Dobka – Wisła Obłaziec, Brenna – Wielka Cisowa czy Głębce – Stożek Wielki.

Pasmo Czantorii – ten widok musisz zobaczyć

Stożek Wielki jest trzecim co do wielkości szczytem w wododziale dwóch największych rzek Polski: Wisły oraz Odry. Przewyższa go w tym regionie jedynie Wielka Czantoria i Kiczory. To miejsce warto odwiedzić z dziećmi, ponieważ na wschodnim zboczu tej góry umiejscowiony jest ośrodek Narciarski Stożek z wyciągiem krzesełkowym i 2 wyciągami talerzykowymi. Dla miłośników sportów zimowych dostępne jest ponad 3 km tras narciarskich. Miłośnicy bardziej ekstremalnych wyzwań znajdą tam dla siebie także snowpark, którym można sprawdzić swoje umiejętności w wyczynowej jeździe na nartach lub snowboardzie.  

Latem Stożek Wielki jest miejscem, w którym organizuje się mistrzostwa i puchary Europy w zjeździe rowerowym. Turyści zainteresowani tą dyscypliną sportu znajdą tam też specjalne trasy do ćwiczeń. Stożek Wielki może być też wspaniałą inspiracją dla fotografów, gdyż są tam świetne punkty widokowe, z których można obserwować Beskid Śląski. 

Leave A Comment