Mapa Bangladeszu

Stolica Bangladeszu oraz najważniejsze miasta na mapie Bangladeszu

Mapa największych miast Bangladeszu

Mapa największych miast Bangladeszu

Bangladesz jest ósmym najbardziej zaludnionym krajem na świecie. W 2014 roku zamieszkiwało je 156 090 000 mieszkańców.  Stolicą i największym miastem w Bangladeszu jest Dhaka, którego liczba ludności wynosi około 7 mln. To jedno z najbardziej zaludnionych miastach świata. Dhaka jest jednym z większych miast w Azji Południowej. Znane jest jako miasto meczetów i rikszi. Kolejnym ważnym miastem dla kraju jest Chittagong. To drugie co do wielkości miasto i główny port Bangladeszu. Położone jest u ujścia rzeki Karnaphuli w południowej części kraju  nad Zatoką Bengalskią. Służy jako stolica administracyjna prowincji o tej samej samej nazwie. Szacunkowa liczba ludności tego miasta wynosi 2,6 mln. Wśród pozostałych większych miast Bangladeszu znajdują się także: Khulna, Narayanganj, Sylhet, Tongi, Rajshahi czy Bogra.

Podział administracyjny Bangladeszu

Mapa administracyjna Bangladeszu

Mapa administracyjna Bangladeszu

Bangladesz jest podzielony na siedem  prowincji administracyjnych, których nazwy pochodzą od siedziby danej prowincji: Barisal, Ćottogram, Dhaka, Khulna, Rajshahi, Srihotto i Rangpur. Prowincje te są podzielone na 64 dystrykty (Zila), które są następnie podzielone na poddystrykty (Upazilas).

Mapa fizyczna Bangladeszu – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Bangladeszu

Mapa fizyczna Bangladeszu

Bangladesz to kraj w Azji Południowej leżący nad Zatoką Bengalską. Zajmuje powierzchnię 147.570 kilometrów kwadratowych i rozciąga się na 820 km z północy na południe i 600 km ze wschodu na zachód. Bangladesz graniczy od zachodu, północy i wschodu z Indiami. Ich wspólna granica lądowa ma długość 4095 km. Z kolei na południowym wschodzie, posiada dość krótką granicę z Mjanmą (193 km).  Na południu jest bardzo nieregularna deltowego linia brzegowa na długości około 580 km, spękana przez wiele rzek i strumieni wpływających do Zatoki Bengalskiej. Najwyższy szczyt w Bangladeszu to Saka Haphong, zwany również Mowdok wznoszący się na wysokość 1052 m w południowo-wschodniej części kraju.

Mapa Bangladeszu sieć transportowa

Mapa transportowa Bangladeszu

Mapa transportowa Bangladeszu

Transport w Bangladeszu jest ważną częścią gospodarki narodowej. Od wyzwolenia kraju, rozwój infrastruktury w kraju rozwijał się w szybkim tempie, a dziś jest wiele różnych środków transportu lądowego, wodnego i lotniczego. Kolej pełni funkcję ważnego środka transportu masowego w Bangladeszu. Wiele miast w kraju jest połączona koleją. W 2005 roku całkowita długość linii kolejowej wynosiła 2706 km. Główną metodą transportu w Bangladeszu jest transport rzeczny. Istnieje od 5,150 do 8,046 km dróg wodnych. Ze względu na wiele rzek w Bangladeszu głównym środkiem transportu są promy. Są one jednak niebezpieczne. Często są przeciążone i działają nawet pomimo złej pogody. Jeżeli chodzi o porty morskie, to główne znajdują się w Chittagong i Mongola. Na terenie kraju istnieją obecnie trzy międzynarodowe lotniska: Międzynarodowe Lotnisko Hazrat Shahjalal w Dhaka, Shah Amanat w Chittagong i Międzynarodowy Port Lotniczy Osmani w Sylhet. Wszystkie trzy międzynarodowe porty lotnicze mają bezpośrednie połączenia z wieloma miejscami na Bliskim Wschodzie, a międzynarodowe lotnisko Hazrat Shahjalal ma usługi dla całego regionu Azji i Europy. Oprócz międzynarodowych lotnisk istnieje również pięć lotnisk krajowych w Barisal, Cox Bazar, Jessore, Rajshahi i Saidpur.

Interaktywna Mapa Bangladeszu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę